czwartek, listopad 21, 2024
niedziela, 01 sierpień 2021 13:23

Jak są zbudowane filtry do masek antysmogowych?

filtry do masek filtry do masek pexels

Maski antysmogowe są doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy jesteś alergikiem lub chcesz zabezpieczyć się przed negatywnym działaniem zanieczyszczeń zawartych w powietrzu.

W skład takich produktów wchodzą specjalne filtry. Muszą być one zbudowane w określony sposób. Z czego składają się filtry do masek antysmogowych?

Różne typy filtrów do masek antysmogowych

Warto wiedzieć, że poszczególne filtry do maseczek antysmogowych znacznie się od siebie różnią. W powszechnie dostępnych produktach stosuje się kilka typów takich wkładów. Mają one za zadanie wyłapywanie określonych rodzajów cząsteczek zawartych w powietrzu, włącznie z dymem, bakteriami, wirusami czy alergenami.

Najpopularniejszym rodzajem filtrów są te, które zawierają węgiel aktywny. Został on umieszczony pomiędzy dwoma warstwami bawełny oraz włókniny. Takie filtry również składają się z kilku elementów. Najczęściej są to różne warstwy materiałów filtracyjnych, które pozwalają na skuteczne zatrzymywanie kurzu, chemikaliów, dymu, cząsteczek stałych, spalin, oparów i cząsteczek PM 2.5. Każda z nich odpowiada za pozbywanie się zanieczyszczeń o innej wielkości i typie.

Wielowarstwowa budowa filtrów do masek antysmogowych

Każdy filtr do maski antysmogowej składa się z kilku warstw. Mają one za zadanie wychwytywać nawet 99,9% zanieczyszczeń oraz mikroorganizmów znajdujących się w powietrzu. Najczęściej są to takie elementy, jak:

  • warstwa oddychająca,
  • warstwa z węglem aktywnym,
  • warstwa flanelowa,
  • wzmocniona warstwa flanelowa,
  • warstwa bezwłóknowa.

Każda warstwa zatrzymuje zupełnie inny typ zanieczyszczeń. Pierwsze z nich odpowiadają za wyłapywanie cząsteczek zawartych w powietrzu. Pozostałe pozwalają natomiast na pozbywanie się zanieczyszczeń o wielkości 0,3 mikrona oraz pyłu PM 2.5. W nowoczesnych maseczkach stosuje się też warstwy odpowiadające za komfort oddychania, które znajdują się z zewnętrznych stron.

- Warto pamiętać, że nawet najwyższej jakości filtr do masek antysmogowych ma określoną żywotność. Z czasem przestaje on tak skutecznie wyłapywać szkodliwe cząsteczki. Konieczne jest więc regularne wymienianie tego elementu zgodnie z zaleceniami producenta. Należy stosować oryginalne filtry, których skuteczność jest potwierdzona różnymi testami – tłumaczy specjalista z firmy Respro oferującej różnego rodzaju maski antysmogowe dla osób aktywnych i alergików. W sklepie znajdziesz także różnego rodzaju filtry do masek o skutecznym działaniu, które pasują idealnie do konkretnych produktów.

Jakie substancje usuwają filtry do masek antysmogowych?

Filtr do masek antysmogowych ma za zadanie usuwać wiele typów zanieczyszczeń. Odpowiadają za to poszczególne warstwy wchodzące w skład takich produktów. Najskuteczniejsze są filtry, które zatrzymują cząsteczki PM 2.5 bądź jeszcze mniejsze. Pozwalają one również na pozbycie się:

  • metali ciężkich,
  • aerozoli,
  • dwutlenku azotu,
  • benzenu,
  • alergenów,
  • ozonu,
  • dwutlenku siarki.

Filtr dopasowany do konkretnej maski antysmogowej

Wybierając filtr do maseczki antysmogowej, trzeba zwrócić uwagę na to, by pasował on do konkretnego modelu. Skuteczność zależy również od odpowiedniego ułożenia filtra we wnętrzu maski. Na rynku istnieją różne rozmiary i kształty takich produktów. Z tego powodu najlepiej zaopatrzyć się we wkłady zapasowe w tym samym sklepie, w którym kupiłeś maseczkę antysmogową. W ten sposób możesz mieć pewność, że jest to produkt oryginalny i będzie pasował do konkretnego modelu. Aby go założyć, konieczne jest bowiem dostosowanie otworów do rozmieszczenia zaworków.

Filtry należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle jest to od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin noszenia. Po zdjęciu maski trzeba ją także osuszyć. W ten sposób filtr zachowa żywotność na nieco dłużej, a na jego powierzchni nie będą rozwijać się szkodliwe mikroorganizmy. Każda warstwa wchodząca w skład takich produktów może pochłaniać zanieczyszczenia do określonego momentu, dlatego nie należy stosować tych samych filtrów zbyt długo.