niedziela, grudzień 22, 2024
poniedziałek, 21 czerwiec 2021 18:54

Wszywka alkoholowa – skuteczna pomoc w zachowaniu abstynencji

Esperal Katowice Esperal Katowice pixabay

Działania terapeutyczno-lecznicze są długim i żmudnym procesem, wymagającym od Pacjenta dużych nakładów motywacji, cierpliwości i samokontroli. Aby były one skuteczne powinny być prowadzone wielotorowo, przeplatając między sobą różne metody i techniki pracy z alkoholikiem.

Zwykle wychodzenie z uzależnienia prowadzone jest na zasadzie odwyku w specjalistycznych miejscach, jednak podstawą jest utrzymanie abstynencji. Jeżeli dana osoba ma ewidentny problem z jej utrzymaniem, często decyduje się na implantację wszywki alkoholowej. Mimo, iż metoda ta ma szerokie grono zarówno zwolenników, jak i przeciwników, to jednak nie można odmówić jej skuteczności.

 

Esperal – lek o zaskakującej historii

Historia substancji czynnej wszywki alkoholowej, czyli Disulfiramu sięga końcówki XIX wieku. Pierwotnie związek ten stosowano w procesie wulkanizacyjnym. Później wraz z rozwojem medycyny odkryto jego działanie przeciwpasożytnicze (m.in. wykorzystywany był w leczeniu świerzbu i infekcji układu pokarmowego na tym tle). Sam wpływ Esperalu na metabolizm alkoholu zauważono przez przypadek, w 1948 roku przez duńskiego lekarza Erika Jakobsena. Po serii badań zdecydowano się na włączenie tej substancji do terapii alkoholizmu.

Czym właściwie jest wszywka alkoholowa?

Wszywką alkoholową nazywa się tabletkę, którą umieszcza się pod skórą Pacjenta. Ze względu na sposób działania, Esperal Katowice zaliczany jest do farmakologicznych metod awersyjnych. Stosując wszywkę dąży się do wzmocnienia postanowienia i motywacji do przestrzegania zasad abstynencji ze względu na świadomość negatywnych konsekwencji złamania zasad trzeźwości. Należy jednak podkreślić, że sam lek nie wpływa na wyleczenie choroby alkoholowej, a jedynie stanowi jeden z elementów skomplikowanego i złożonego procesu odwykowego, do których zalicza się wielokierunkową psychoterapię uzależnień.

Celem chirurgicznego zabiegu zaszycia alkoholowego jest wywołanie awersji i strachu, który w założeniu powinien pomóc utrzymać abstynencję u danej osoby ze względu na reakcję, jaka zachodzi kiedy połączy się Disulfiram z etanolem. Alkoholik odczuwa wtedy liczne i nieprzyjemne dolegliwości. Jest to możliwe ze względu na fakt, iż substancja czynna wszywki blokuje działanie dehydrogenazy alkoholowej (enzymu wątrobowego trawiącego alkohol). W ten sposób organizm nie mogąc poradzić sobie z aldehydem octowym, zaczyna go gromadzić, przez co dochodzi do zatrucia alkoholowego o wzmożonych i znacznie dłużej trwających objawów kaca. Pojawiają się one stosunkowo szybko, bo już kilka minut od momentu rozpoczęcia spożycia.

Zagrożenia wynikające z braku abstynencji

Powyższy schemat działania wszywki alkoholowej nazywa się „reakcją disulfiramową”. Ostre zatrucie alkoholowe będące efektem połączenia Disulfiramu z alkoholem pojawia się zawsze, nawet jeżeli dana osoba spożyła stosunkowo niewielką ilość napoju procentowego. Należy pamiętać, że leczenie z użyciem Esperalu wiąże się również z nakazem odstawienia wszelkich produktów z alkoholem w składzie. Zagrożenie więc stanowią niektóre leki, poszczególne kosmetyki, np. płyny do higieny jamy ustnej, a także produkty spożywcze takie jak ocet lub słodycze. Zwykle podczas reakcji disulfiramowej pojawiają się następujące objawy:

  • Rozszerzanie naczyń krwionośnych czego efektem jest zaczerwienienie skóry twarzy i dekoltu,
  • Uderzenia gorąca,
  • Nadmierna potliwość,
  • Zmiana rytmu pracy serca, tachykardia,
  • Trudności z oddychaniem, uczucie duszności,
  • Nudności, biegunka, wymioty,
  • Pokrzywką,
  • Silny lęk i niepokój – związane również ze strachem przed śmiercią.

Przy stosunkowo wzmożonych spożytych dawkach alkoholu reakcja organizmu może być wzmożona. Zazwyczaj w takim przypadku pojawia się utrata przytomności, napady drgawkowe, niewydolność oddechowo-krążeniowa. Dochodzi również do trwałych zaburzeń i uszkodzeń narządów wewnętrznych – szczególnie narażona jest wątroba, trzustka, ale także serce (wzmożone ryzyko zawału), nerki oraz mózg. Z tego powodu alkoholik podczas terapii Esperalem powinien całkowicie zrezygnować ze wszelkich produktów zawierających w składzie alkohol.

Implantacja Esperalu – na co zwrócić uwagę?

Zazwyczaj miejscem wprowadzenia wszywki jest mięsień pośladkowy Pacjenta ze względu na wysoki poziom dyskrecji tego miejsca. Bardzo istotne jest to, aby cały zabieg przeprowadzony był przez doświadczonego chirurga. Dzięki wyborowi odpowiedniego gabinetu i lekarza Pacjent ma gwarancję poprawnego zaszycia, a także wyeliminowanie ryzyka zakażenia różnymi patogenami. Odpowiednio doświadczony lekarz umiejętnie również zdiagnozuje ogólny stan zdrowia Pacjenta, wykluczy wszelkie przeciwwskazania zabiegowe, a także w odpowiedni sposób dobierze dawkę leku.

Nie ma możliwości dopuszczenia do zabiegu Pacjenta, który:

  • Wykazuje nadwrażliwość na wszelkie składniki leku Esperal,
  • Znajduje się w stanie wskazującym na spożycie alkoholu. Pacjent powinien zachować abstynencję przez minimum 48 godzin przed zabiegiem. W przeciwnym przypadku można taką osobę skierować na odtrucie alkoholowe (detoks).
  • Pacjent cierpi z powodu niewydolności krążenia, a także chorób i zaburzeń psychicznych.

Do zabiegu implantacji wszywki nie trzeba się w szczególny sposób przygotowywać. Można jednak rozważyć poddanie się procedurze odtruwania, szczególnie kiedy przerwano długi ciąg alkoholowy. Za pomocą odtrucia zostanie zmniejszone ryzyko skutków ubocznych wszycia Esperalu, zostaną ograniczone objawy zespołu odstawiennego, poprawi się ogólną kondycję i samopoczucie Pacjenta, a także zostaną uzupełnione wszelkie niedobory witamin i minerałów.

Jaka jest istota działania wszywek?

Zakłada się, że pojawiające się objawy łączenia Disulfiramu z alkoholem są nieprzyjemne dla Pacjenta, przez co powinny oddziaływać na jego sposób zachowania i na psychikę, wywołując swojego rodzaju blokadę. W ten sposób czynnik, który jeszcze niedawno kojarzony był z relaksem, odprężeniem i ogólną przyjemnością staje się czymś, co wywołuje szereg nieprzyjemnych konsekwencji psychosomatycznych. Z tego powodu zaznacza się awersyjne działanie wszywki. Duże znaczenie ma również przekonanie, iż czynnikiem, który powstrzymuje od sięgnięcia po alkohol jest ryzyko trwałego uszczerbku na zdrowiu, a nawet utrata życia.

Skuteczność wszywki alkoholowej – od czego zależy?

Skuteczność stosowanej wszywki alkoholowej zależy od wielu czynników. Największe znaczenie ma motywacja i chęć do zmian u danej osoby. Tym samym poddanie się zabiegowi pod naciskiem osób trzecich jest nieskuteczne i często kończy się powrotem do starych przyzwyczajeń. Z tego powodu wszywka polecana jest osobom, które mają silną motywację wewnętrzną i samodzielnie dążą do wyjścia z nałogu. Alkoholik musi jednak pamiętać, że powinien poddać się całościowej terapii, prowadzonej wielotorowo, co niestety jest praco- i czasochłonne.

Esperal to lek, czy nie?

Mimo iż Esperal ma formę leku, de facto lekiem nie jest. Mimo, iż dzięki niemu można przestać pić, nie wyleczy on choroby alkoholowej jako takiej. Cel jego stosowania jest inny – wzmacnia silną wolę i inne terapeutyczne działania.