niedziela, wrzesień 08, 2024
poniedziałek, 24 maj 2021 12:47

Leczenie uzależnienia alkoholowego – Esperal Warszawa

gabinetchirurgiczny.com gabinetchirurgiczny.com pixabay

Zarówno Esperal, jak i Disulfiram to dwie nazwy określające lek przeznaczony do stosowania w leczeniu uzależnienia alkoholowego. Nazwy te stosowane są wymiennie. Formalnie jednak między Esperalem, a Disulfiramem istnieje pewna różnica – mianowicie Esperal jest poprawną nazwą leku, z kolei Disulfiram to główny składnik, substancja aktywna wymienionej tabletki.

Zastosowanie Esperalu uzasadnione jest w procesie przerywania ciągów alkoholowych. W ten sposób u osoby uzależnionej powstaje w psychice swojego rodzaju blokada, niechęć do spożywania substancji psychoaktywnej, spowodowane konsekwencjami reakcji disulfiramowej, skutecznie odstraszającej od sięgania po kolejny kieliszek.

Mimo iż jest to forma skuteczna, nie jest zalecana do stosowania solo. Aby skutecznie walczyć z uzależnieniem należy zachować abstynencję poprzez stałe zmiany w stylu życia alkoholika co umożliwia psychoterapia i inne pokrewne metody oddziaływań leczniczo-terapeutycznych. Tym samym wychodzenie z alkoholizmu powinno odbywać się pod kontrolą specjalistów z tej dziedziny za pomocą kompleksowych i wielotorowych oddziaływań. Początkiem zawsze jest zdiagnozowanie sedna problemu, a następnie wyposażenie alkoholika w narzędzia i system zachowań, który pozwoli mu lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach, takich jak np. nagła chęć sięgnięcia po kolejną dawkę alkoholu.

Kiedy leczyć alkoholizm?

Nieodpowiednio leczony alkoholizm niesie ze sobą liczne niebezpieczeństwa zdrowotne. Dodatkowo takie oddziaływania są nieskuteczne i przynoszą więcej szkód, niż pożytku. Przykładem takiego zachowania może być samodzielnie podejmowana próba wychodzenia z uzależnienia w warunkach domowych. Jest to niekorzystne ze względu na zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Kolejne nieudane próby obciążają alkoholika psychicznie powodując frustrację, złość, gniew i poczucie beznadziei z powodu licznych niepowodzeń.

Dodatkowo, alkohol spożywany w nadmiarze przez dłuższy czas powoduje zaburzenia w aspekcie pracy wszystkich narządów i układów w ludzkim organizmie doprowadzając do skrajnego wycieńczenia – dlatego tak ważne jest znajdowanie się pod kontrolą i opieką lekarzy, terapeutów i innych specjalistów, którzy będą potrafić odpowiednio reagować na potrzeby Pacjenta umiejętnie manewrując metodami leczniczo-terapeutycznymi.

Esperal, czyli wszywka alkoholowa

Jałowe tabletki Esperal przeznaczone są do podskórnego podania poprzez zabieg chirurgiczny. Wcześniej jednak Pacjentowi podaje się miejscowe znieczulenie, przez co jest świadomy wszystkich działań z jednoczesnym wyeliminowaniem czynnika bólu. Następnie lekarz chirurgii nacina skórę w wybranym miejscu na głębokość kilku centymetrów. W powstałe miejsce wprowadzana jest odpowiednia dawka, czyli ilość tabletek. Jest to ustalane podczas konsultacji medycznej na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego diagnozującego stan ogólny Pacjenta oraz jego potrzeby i ewentualnych badań diagnostycznych. Podczas takiej konsultacji dokładnie sprawdza się m.in. wagę Pacjenta, a także stopień zaawansowanie jego choroby alkoholowej. Poprawnie zaimplantowana wszywka alkoholowa aktywna jest przez mniej więcej rok, uwalniając w tym czasie swoją substancję czynną jaką jest Disulfiram do krwioobiegu Pacjenta.

Wszywkę alkoholową można wykonać w każdym większym mieście w Polsce, np. w miasto. Jednym z polecanych miejsc, cieszącym się dobrą opinią wśród Pacjentów jest prywatny gabinet https://gabinetchirurgiczny.com/. Jest to miejsce wyróżniające się szczególną dbałością o komfort i bezpieczeństwo Pacjentów. Z tego powodu lek Esperal podawany jest jedynie po wcześniejszej, obowiązkowej konsultacji medycznej podczas której lekarz zdiagnozuje obecność potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu, dobierze indywidualnie dawkę leku, a także przedstawi zalecenia dotyczące nowego stylu życia związanego z zachowaniem abstynencji oraz przedstawi wszelkie konsekwencje związane ze złamaniem jej zasad. Ważne jest, aby Pacjent był całkowicie szczery z lekarzem, ponieważ każda informacja zdrowotna jest istotna z punktu widzenia medycznego, a zatajanie poszczególnych faktów może przynieść opłakane skutki.

Działanie i skuteczność wszywki alkoholowej

Podstawowym działaniem Esperalu jest powstanie tzw. reakcji disulfiramowej w sytuacjach kiedy osoba uzależniona posiadająca wszywkę ulega pokusom i sięga po alkohol.

Należy jednak omówić działanie Disulfiramu. Otóż upośledza on metabolizm alkoholu poprzez zahamowanie działania enzymu trawiącego alkohol o nazwie dehydrogenaza alkoholowa. Osoby, które utrzymują abstynencję nie muszą obawiać się jego działania, ponieważ jest on całkowicie obojętny dla organizmu. Reakcja disulfiramowa pojawia się jedynie w przypadku połączenia substancji aktywnej leku z alkoholem.

W normalnych warunkach, bez ingerencji leków, ciało człowieka za pomocą wspomnianego wyżej enzymu trawi alkohol do postaci aldehydu octowego, a następnie przemienia go w mniej toksyczną formę, jaką jest kwas octowy, wydalany wraz z moczem z organizmu. W sytuacji zaimplantowania wszywki proces ten zostaje zatrzymany. W ten sposób organizm nie mogąc poradzić sobie z aldehydem octowym zaczyna go odkładać w ciele, przez co pojawia się silne zatrucie alkoholowe ze względu na toksyczność tego związku. Organizm próbuje poradzić sobie z zaistniałą sytuacją poprzez podejmowanie prób usunięcia toksyny. Z tego powodu alkoholik zaczyna wymiotować, dostaje biegunki, boli go brzuch, głowa, odczuwa nudności. Pojawia się również zaczerwienienie na twarzy, skoki ciśnienia, kołatanie serca. Jeżeli reakcja disulfiramowa jest silna może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń narządów wewnętrznych, a nawet wystąpienia zaburzeń psychicznych i neurologicznych. W skrajnych przypadkach odnotowuje się zawał serca, a nawet zgon takiej osoby.

Bezpieczeństwo zabiegu zaszycia

Ze względu na swoją małą inwazyjność, po zabiegu Pacjent może odczuwać normalne objawy związane z procesem regeneracji skóry. Pojawia się zaczerwienienie lekko podrażnionego miejsca lub delikatny swąd. Problem stanowią wycieki, które są objawem nadwrażliwości na tabletkę. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem. Zdarza się to jednak dość rzadko.

Plusem niewielkiej inwazyjności jest to, że od razu po zakończeniu procedury zaszycia alkoholowego można wrócić do swoich codziennych aktywności. Należy jednak pamiętać o wszelkich lekarskich zaleceniach i stosować się do nich, szczególnie dotyczy to zachowania odpowiednej higieny podrażnionego miejsca. Należy również wystrzegać się spożywania wszelkich produktów zawierających w składzie alkohol, nie tylko napojów. Tym samym należy odstawić płyny do higieny jamy ust, ocet, słodycze, poszczególne leki, ponieważ nawet tak niewielka dawka alkoholu może powodować reakcję disulfiramową. Z tego powodu osoby posiadające wszywkę wytwarzają w swoim umyśle negatywne skojarzenia z alkoholem, wykazując się awersją alkoholową i strachem przed konsekwencjami.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo swojego zabiegu warto rozeznać się w środowisku i wybrać gabinet, który będzie cechować się wysoką jakością usług, dbałością o bezpieczeństwo, zatrudnianiem doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, odpowiednim wyposażeniem (sprzętem i sterylnymi narzędziami), a także będzie posiadać pozytywne opinie wśród Pacjentów.

Takim miejscem w Warszawie jest gabinet https://gabinetchirurgiczny.com/.  Korzystając z usług w tym miejscu masz gwarancję:

  • Miłej i przyjaznej atmosfery,
  • Opieki doświadczonych lekarzy,
  • Poszanowania swojej godności,
  • Zachowania dyskrecji,
  • Opieki przed, w trakcie jak i po zabiegu,
  • Zastosowania przez personel medyczny jedynie sterylnych narzędzi,
  • Przebiegu udziału z zastosowaniem sprawdzonego, nowoczesnego sprzętu renomowanych firm,
  • Podaniem oryginalnego leku Esperal,
  • Wydaniem stosowanego zaświadczenia o przebyciu zabiegu,
  • Wydaniem stosownych zaleceń lekarskich.