Frez do obróbki zgrubnej jest narzędziem, w którym główny nacisk został położony na szybkość usuwanego materiału i niską cenę krawędzi skrawającej, zamiast na efekt wizualny czy też jakość gotowego wyrobu. W najprostszym podziale rozróżniamy:
- Składany frez do obróbki zgrubnej, zwany głowicą. Korpus takiego narzędzia wykonany jest ze stali, a jego koniec posiada przykręcane (lub rzadziej lutowane) wkładki z węglika spiekanego (lub rzadziej ceramiki) wykonujące skrawanie. Prym wiedzie tutaj wysokoposuwowy frez do obróbki zgrubnej (hifeedowy), który zależnie od aplikacji, pozwala na skrócenie czasu o około 30% w stosunku do głowic standardowych, przy jednoczesnym zmniejszeniu ceny w zakupie. Przykładem może być głowica Groth GSD.HFM dystrybuowana przez firmę Abplanalp, w przypadku której koszt płytki to poniżej 3 euro (płytka czterokrawędziowa). Stanowi to mniej niż połowę ceny płytek do zwykłych głowic. Taki frez do obróbki zgrubnej posiada geometrię silnie negatywową, co gwarantuje mu wytrzymałość i konstrukcję pozwalającą na osiąganie posuwów w okolicy 1mm/z.
- Monolityczny frez do obróbki zgrubnej, zwany zdzierakiem. Frez monolityczny typu „zdzierak” posiada ząbkowaną krawędź boczną walcow, co pozwala na osiągnięcie pozornego przedłużenia krawędzi skrawającej oraz łatwe łamanie wióra. Dzięki temu, zarówno wydajność jak i żywotność takiego freza przerasta rozwiązania uniwersalne. Przykładem takiego narzędzia jest seria RSR firmy VanHoorn ParaTooling łącząca geometrię i jakość wykonania typu premium z ceną produktu budżetowego. Frez monolityczny o gometrii hifeedowej reprezentowany może być przez grupę VHDR od VanHoorn – główna różnica między narzędziami zależy od tego, czy chcemy pracować stosunkowo niską wartością ap, czyli podobnie jak przy głowicy, zwiększając posuw (linia VHDR), czy też wykorzystywać całą wysokość, którą oferuje frez monolityczny, ale z mniejszym posuwem i szerokością skrawania (linia RSR).
Obróbka wykończeniowa ma na celu zarówno usunąć ślady pozostawione przez frez do obróbki zgrubnej, jak też uzyskać wynikowy wymiar cech przedmiotu obrabianego. Tutaj dla powierzchni płaskich wykorzystamy głowice Groth APK występujące w rozmiarach od fi16 do fi63, natomiast do obróbki powierzchni bocznych dedykowany jest frez monolityczny wieloostrzowy VanHoorn ParaTooling MS w rozmiarach od fi6 do fi20.