niedziela, grudzień 22, 2024
piątek, 01 styczeń 2021 07:00

Co zrobić, żeby ręczniki były miękkie, puszyste i pachnące?

ręczniki ręczniki

Dobre ręczniki cechują się przede wszystkim miękkością, chłonnością i przyjemnym zapachem. Aby takie były, poza dobrą jakością, ważne jest to, jak są one prane, suszone oraz przechowywane.

Wycieranie ciała i twarzy po kąpieli ręcznikiem, który nieprzyjemnie pchnie i jest zbyt szorstki, nie należy do miłych przeżyć. Co więcej, bakterie znajdujące się w brudnym ręczniku przyczyniają się do powstania infekcji skórnych, jak na przykład wypryski. Co można zrobić, aby ręczniki kąpielowe były odpowiednio puszyste, mięciutkie i ładnie pachnące?

 

Jak prawidłowo prać ręczniki?

Skuteczne zadbanie o stan ręczników jest możliwe poprzez wprowadzenie kilku dobrych nawyków. A mianowicie:

  • Na samym początku warto zapoznać się z metką ręcznika, na której umieszczone są informacje na temat jego prania i suszenia.
  • Nigdy nie należy odkładać brudnego i wilgotnego ręcznika do kosza na pranie, ponieważ ma to niekorzystny wpływ na stan ręcznika. Nieprzyjemny zapach i pleśń rozejdą się na pozostałe rzeczy, a więc im dłużej ręcznik będzie leżał w koszu, tym gorzej.
  • Chcąc zachować miękkość i przyjemny zapach ręczników, zaleca się prać je osobno, najlepiej w dedykowanym programie Cały cykl stanie się bardziej zoptymalizowany, a materiału nie zaciągną elementy odzieży. Warto pamiętać, iż trakcie prania ręczniki robią się dość ciężkie, zwłaszcza te z frotte. Wkładając je do bębna z odzieżą, nic skutecznie się nie wypierze.
  • Tak jak w przypadku ubrań, należy zadbać o rozsądną segregację. Po pierwsze niewskazane jest upychanie w bębnie zbyt dużej ilości ręczników, a po drugie warto posortować je kolorami. Przeładowany bęben to mało precyzyjne pranie i płukanie. W konsekwencji tego ręcznik zesztywnieje i będzie drapał. Najlepiej jest w przypadku, gdy bęben jest do połowy zapełniony.
  • Podczas prania ręczników należy unikać bardzo wysokich temperatur, ponieważ mogą zniszczyć strukturę włókien. Zaleca się trzymać 40 lub 60 stopni Celsjusza, a materiał wciąż będzie puszysty. Ta pierwsza wartość jest optymalna dla intensywnych kolorów. Przeważnie dobrze sprawdza się program normalny do bawełny lub do delikatnych materiałów, ponieważ ręczniki nie będą zbyt pogniecione lub narażone na zniszczenie. Ręczniki szybkoschnące, z mikrofibry oraz sportowe zaleca się prać nawet w temperaturze poniżej 40 stopni Celsjusza, ponieważ są bardziej wrażliwe na działanie wyższych temperatur. W przypadku ręczników nie nadają się szybkie programy oraz te z małą ilością wody, np. ekologiczne.

Jak suszyć ręczniki, aby zachowały swoją puszystość?

Utrzymująca się wilgoć może przyczynić się do powstania nieprzyjemnego zapachu, który jest efektem nadmiernego namnażania się zarodników pleśni czy bakterii. Aby temu zapobiec, należy:

  • Regularnie wietrzyć ręczniki. Naturalna cyrkulacja powietrza korzystnie wpływa na jego stan. Nie jest wcale konieczne wystawianie ręcznika na działanie promieni słonecznych, ponieważ mogą one negatywnie na niego oddziaływać. Najlepiej powiesić go gdzieś z boku, bo na pełnym słońcu stanie się szorstki. Warto zadbać, aby schnął równolegle – aby był równomiernie rozłożony na sznurku. Każda sztuka powinna schnąć osobno, a więc bez nakładania jednego ręcznika na drugi. Mróz wcale nie stanowi przeszkody, a często jest dodatkowym wsparciem, więc nie ma problemu z suszeniem ręczników w okresie zimowym.
  • Korzystać z elektrycznej suszarki bębnowej. Jest ona przystosowana do dokładnego i szybkiego suszenia różnych materiałów. Stosując ją, nie ma powodu do obaw, że pojawi się nieprzyjemna woń czy ryzyko zanieczyszczenia struktur włókien. Bębnowe suszarki to urządzenia coraz bardziej popularne, jeśli chodzi o pielęgnację i odświeżanie ręczników oraz ubrań. Stosując je, można zapomnieć o zesztywnieniu materiału – będzie on pachnący i mięciutki. Należy jedynie zadbać o to, aby temperatura suszenia nie była zbyt wysoka (niższa niż 60 stopni Celsjusza). Korzystniej jest suszyć dłużej, lecz łagodniej. Większego znaczenia nie ma natomiast segregowanie kolorów, a nawet odseparowanie ubrań od ręczników podczas suszenia.