Widok wypełnionego po brzegi zlewu nie należy do najprzyjemniejszych, trudno też znaleźć osoby, dla których ten rodzaj prac porządkowych stanowi źródło radości. Przed obowiązkami jednak nie uciekniemy i dlatego dziś podzielimy się kilkoma radami, które pozwolą usprawnić zmywanie naczyń. Zaczynajmy!
Ergonomia pracy
O wygodę podczas zmywania powinniśmy zadbać dużo wcześniej, już na etapie projektowania lub urządzania kuchni. Kluczowe znaczenie ma umiejscowienie zlewu oraz zagospodarowanie przestrzeni wokół niego. Najbardziej ergonomiczne rozwiązanie to takie, w którym blat wraz ze zlewem umieszczony jest na wysokości naszych nadgarstków. Pozwoli nam to na zachowanie optymalnej, a zarazem naturalnej pozycji, zminimalizujemy też ryzyko pojawienia się przedwczesnego zmęczenia oraz bólu stawów.
Nad zlewem lub w jego bezpośredniej bliskości powinna się znaleźć suszarka. Odkładanie umytych już naczyń musi być wygodne i szybkie, konieczność wykonania więcej niż jednego ruchu to niepotrzebna i na dłuższą metę bardzo uciążliwa niedogodność. Przyda się też powierzchnia, na którą będziemy mogli odłożyć naczynia przygotowane do zmywania. Tak — nie wkładajmy ich do zlewu, lecz układamy obok niego. Zmywanie w pustej komorze będzie o wiele wygodniejsze, a przy okazji zapanujemy nad bałaganem.
Przed rozpoczęciem pracy dobrze jest posegregować naczynia. Osobno ułóżmy sztućce, mniejsze i większe talerze, szklanki, ewentualne słoiki lub butelki. Zmywanie za jednym zamachem określonego typu naczyń jest dużo bardziej efektywne, a przede wszystkim szybsze — nie musimy zmieniać gąbek, wszystkie prace w obrębie jednego rodzaju naczyń wykonujemy przy użyciu tych samych akcesoriów.
Segregacja ułatwi nam też zachowanie odpowiedniej kolejności zmywania. To, czy zaczniemy od naczyń najbardziej zabrudzonych i wymagających największego nakładu pracy, czy też zostawimy je sobie na koniec, jest już kwestią indywidualnego wyboru.
Odpowiednie wyposażenie
Nie zawsze miejsce pozwala nam na montaż dwukomorowego zlewozmywaka, nie każdy też lubi takie rozwiązanie. Trudno jednak odmówić mu funkcjonalności i z pewnością warto rozważyć jego montaż podczas planowania kuchni. Zastanowienia wymaga również wybór baterii. Sposób jej instalacji uwarunkowany jest rodzajem zabudowy, najbardziej istotny jest jednak rodzaj, kształt i długość wylewki. Powinna ona umożliwiać wygodne operowanie na całej powierzchni zlewu oraz nie przeszkadzać podczas wkładania i wyjmowania naczyń. Wylewka umieszczona na elastycznym wężu to przy okazji także wygodny sposób napełniania wiader i misek.
Przygotujmy arsenał sprawdzonych akcesoriów kuchennych. Do efektywnej pracy niezbędne będą zmywaki kuchenne, gąbki, szczotki, druciaki oraz ścierki z mikrofibry. Nie oszczędzajmy na jakości i postawmy na solidność, tym bardziej że dzięki ofercie firmy York, będącej dystrybutorem produktów przeznaczonych do utrzymania czystości, możemy je kupić w naprawdę atrakcyjnych cenach.
Zapamiętanie kilku porad ułatwi nam wyrobienie właściwych nawyków, a użycie dobrych jakościowo akcesoriów sprawi, że zmywanie stanie się o wiele szybszym, a przez to także znacznie przyjemniejszym zajęciem.