niedziela, grudzień 22, 2024
poniedziałek, 28 wrzesień 2020 13:30

Maska antysmogowa przeciwpyłowa- jaką wybrać i z jakim filtrem?

mężczyzna uprawiający jogging w maseczce antysmogowej mężczyzna uprawiający jogging w maseczce antysmogowej

Maski antysmogowe już od kilku lat są stałym elementem wyposażenia wielu mieszkańców polskich aglomeracji. Noszą je dorośli, dzieci i seniorzy obawiający się o utratę zdrowia spowodowaną ekspozycją na zanieczyszczone smogiem powietrze. Ich używanie jest jak najbardziej uzasadnione, pod warunkiem jednak, że wybierzemy model o odpowiednich parametrach i rozmiarze.

 

To jednak nie koniec, gdyż do masek antysmogowych należy również kupić zapasowe filtry i regularnie wymieniać je. Tylko filtr o odpowiednich parametrach zapewni skuteczne oczyszczanie wdychanego przez użytkownika powietrza. Jak wybrać najlepszą maskę antysmogową i antypyłową, aby skutecznie chroniła nasze drogi oddechowe?

Smog - czym jest i dlaczego jest niebezpieczny?

Smog jest rodzajem zanieczyszczenia powietrza, które powstaje wtedy, gdy cząsteczki stałe takie jak spaliny czy dym wymieszają się z cząsteczkami wody zawieszonymi w powietrzu, czyli mgłą. Zawieszone w powietrzu cząsteczki to między innymi tlenki siarki, tlenek azotu, pyły zawieszone oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

O szkodliwości zdrowotnej smogu wiemy już całkiem sporo - ekspozycja na jego działanie może skutkować astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, nowotworami, przewlekłym zapaleniem oskrzeli, niewydolnością układu oddechowego i chorobami układu krwionośnego. Matki mieszkające w miastach o wysokim zanieczyszczeniu powietrza częściej rodzą dzieci o niskiej masie urodzeniowej.

Najczęściej smog o dużym natężeniu występuje w okresie jesienno - zimowym, kiedy zaczynamy ogrzewać domy. Ale do jego powstania przyczyniają się również spaliny pojazdów, a zjawisku temu sprzyja zabudowywanie miast i zamykanie naturalnych korytarzy ich przewietrzania. Jak widać, nie mamy zbyt dużych możliwości zapobiegania powstawaniu smogu. Ale możemy się przed nim skutecznie bronić.

maska antysmogowa

maska antysmogowa

Maski antysmogowe - które są skuteczne?

Maski przeciwsmogowe występują w kilku wariantach, które różnią się między sobą, wydawałoby się, szczegółami. Tymczasem to właśnie te szczegóły mogą decydować o  skuteczności maski lub jej braku. Jakie mamy więc możliwości wyboru masek do codziennego użytku? Czym powinna charakteryzować się maska antysmogowa? 

Jednym z rodzajów masek antysmogowych są wykonane z włókniny półmaski filtrujące z oznaczeniem KN95. Do ich zalet należy zaliczyć ich bardzo małą wagę i łatwość dopasowania do kształtu twarzy. Maski te są przewiewne i wygodne w użytkowaniu, a do tego wychwytują nie mniej niż 95% cząsteczek zawieszonych w powietrzu, w tym aerozoli, bakterii, wirusów, pyły, alergeny i inne. Zapewniają więc bardzo dobry poziom ochrony.

Maski takie same są w gruncie rzeczy filtrem - nie ma możliwości więc wymienić samego filtra. Gdy się zużyją, minie czas ich przydatności, należy wymienić je na nowe. Ze względu na swój design, maski te nie są raczej stosowane jako maski codziennego użytku - znajdują natomiast zastosowanie w budownictwie, przemyśle spożywczym i innych miejscach pracy o dużym zapyleniu czy zanieczyszczeniu powietrza.

Duża popularnością wśród użytkowników nieprofesjonalnych cieszą się natomiast wielorazowe maski antysmogowe z wymiennym filtrem. Wykonane z wielobarwnych materiałów w piękne wzory, stanowić mogą świetne uzupełnienie garderoby. Idealnie nadają się dla osób aktywnych. Bogactwo wzorów i kolorów podziwiać możesz tutaj: https://ozonemask.pl

Poza tym jednak, że pięknie się prezentują, niezwykle efektywnie spełniają swoje najważniejsze zadanie, którym jest ochrona dróg oddechowych użytkownika przed napływem zanieczyszczonego powietrza. Mają szereg zalet:

  •  wykonane zostały z naturalnych, przewiewnych materiałów zapewniających najwyższy komfort użytkowania,
  •  wyposażone zostały w praktyczne regulowane gumki zakładane za uszy,
  •  bardzo dobrze przylegają do twarzy, nie przepuszczają więc powietrza po bokach,
  •  maski można wielokrotnie prać, suszyć i prasować,
  •  dostępne są w rozmiarach i wzorach męskich, damskich i dziecięcych,
  •  mają specjalną kieszonkę na filtr wymienny.

Jednak sercem każdej maski antysmogowej i niejako gwarantem jej skuteczności jest filtr. To on oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i zapewnia użytkownikowi bezpieczeństwo. W opisanych wyżej maskach antysmogowych stosuje się właściwie dowolne filtry antysmogowe dostępne w sprzedaży, choć faktem jest, że najlepszym wyborem zawsze będą filtry węglowe, o których opowiemy w kolejnej części artykułu. 

Trzecim typem są maski przeciwsmogowe zapinane na rzep z tyłu głowy. Od wyżej opisanych odróżnia jednak nie tylko rodzaj zapięcia, ale przede wszystkim obecność zaworów. Maska taka może posiadać jeden lub dwa zawory usytuowane na wysokości nosa, nieco po bokach. Zawory te mają za zadanie ułatwiać odprowadzanie wydychanego powietrza poza maskę. Przy wdechu pozostają zamknięte, nie ma więc ryzyka, że przepuszczą smog. Otwierają się dopiero przy wydechu.

Maski antysmogowe tego typu wykonane są z poliestru, neoprenu lub siateczki mesh. To wysokiej jakości, nowoczesne materiały delikatne i przyjemne dla skóry. Maska dobrze przylega do twarzy, nie jest jednak dobrym wyborem dla osób o twarzy drobnej lub szerokiej, bowiem jest profilowana i ma kształt oraz proporcje, których nie da się wyregulować. Maska taka ma również tę wadę, że nie można jej prasować. Za to naprawdę efektownie się prezentuje.

Jaki filtr wybrać?

Sama maska antysmogowa nie daje nam żadnej ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza. Działa dopiero w połączeniu z filtrem wymiennym. Filtry dostępne na rynku dedykowane są konkretnym modelom masek i zostały wyprofilowane tak, aby idealnie dopasowywały się do nich. Te przeznaczone do masek z zaworami mają w odpowiednich miejscach otwory.

Jakie mamy rodzaje filtrów? Generalnie, pod względem budowy i poziomu ochrony, dwa:

  • filtr węglowy N95 - wyłapuje nie mniej niż 95% pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10, bakterii, wirusów, pleśni, roztoczy, alergenów. Dodatkowo warstwa węgla aktywnego sprawia, że filtr i maska nie przepuszczają przykrych zapachów. Orientacyjny koszt jednego filtra wynosi około 20 - 25 złotych, ale czas jego użytkowania jest długi i wynosi 20 - 25 godzin;
  • filtr węglowy HEPA N99 - składa się z aż pięciu warstw i zatrzymują nie tylko pyły zawieszone, bakterie, pleśnie, alergeny, ale także cząsteczki toksyczne takie jak benzen, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, ozon czy metale ciężkie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że maski antysmogowe z takim filtrem mogą utrudniać oddychanie, nie nadają się więc na co dzień.

Na potrzeby oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń w czasie codziennych aktywności zupełnie wystarczy filtr węglowy N95. Można bez obaw stosować go w przypadku dzieci i osób starszych. Bardzo ważną kwestią jest dobre dopasowanie filtra do typu posiadanej maski. Źle dopasowany, nie będzie zapewniał optymalnej ochrony. Należy również pamiętać o jego regularnej wymianie. O ile sama maska antysmogowa może nam służyć przez naprawdę długi czas, o tyle filtr ma określoną żywotność, a po upływie określonego czasu użytkowania nadają się wyłącznie do wyrzucenia.

Maski antysmogowe to najlepszy sposób na oddychanie powietrzem bez zanieczyszczeń. Należy jednak pamiętać, że aby zachować ich najwyższą skuteczność, należy regularnie wymieniać w nich filtr. Wybór fasonów i rozmiarów jest na tyle duży, że każdy znajdzie idealny dla siebie.