niedziela, grudzień 22, 2024
środa, 09 wrzesień 2020 19:36

Acenokumarol - Jak ten lek działa? Kiedy go stosować?

Acenokumarol Acenokumarol

Wiele osób boryka się z różnego typu schorzeniami układu krążenia. Coraz częściej diagnozowana jest choroba zakrzepowo-zatorowa, która wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. W celu przeciwdziałania powikłaniom tej choroby i do leczenia wykorzystuje się leki o działaniu przeciwzakrzepowym. Jednym z nich jest Acenokumarol. Co znajduje się w jego składzie i jakie wykazuje działanie na organizm?

Co zawiera lek Acenokumarol i jak oddziałuje na organizm?

Acenokumarol jest lekiem na receptę, dostępnym w formie tabletek – w jednej znajduje się 4 mg substancji czynnej w postaci acenokumarolu. Wykazuje ona działanie przeciwzakrzepowe. Preparat stosowany jest w celu rozrzedzenia krwi, zmniejszania jej krzepliwości. Acenokumarol wykazuje antagonistyczne działanie wobec witaminy K, która uczestniczy w procesach dotyczących krzepnięcia krwi. Preparat może być stosowany wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza, który dobiera odpowiednią dawkę. Musi odbywać się to stopniowo, w przeciwnym razie może dojść do zbyt dużego obniżenia poziomu krzepliwości krwi, co wiązać będzie się z poważnymi konsekwencjami dla pacjenta. Dawkowanie leku Acenokumarol zawsze musi opierać się na aktualnych badaniach morfologii i być modyfikowane zgodnie ze zmieniającym się stanem chorego.

Wskazaniem do stosowania Acenokumarol jest przede wszystkim leczenie zakrzepicy żylnej, ale też zapobieganie rozwojowi tego schorzenia oraz migotanie przedsionków, stan pozawałowy mięśnia sercowego, biologiczne i sztuczne zastawki serca. Sięga się po niego profilaktycznie w przypadku pacjentów po przebytych operacjach, co służyć ma hamowaniu krzepliwości krwi i zmniejszeniu ryzyka wystąpienia zakrzepów u osób długotrwale unieruchomionych. Wskazaniem do zastosowania leku Acenokumarol może być stwierdzony niedobór inhibitora układu krzepnięcia w postaci antytrombiny III.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania preparatu Acenokumarol?

Istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania leku Acenokumarol: brzemienność, laktacja, uczulenie na substancję czynną, różnego rodzaju skazy krwotoczne, mocno rozrzedzona krew, operacje przeprowadzane na narządzie wzroku, chrobra wrzodowa żołądka i dwunastnicy, krwotoki z przewodu pokarmowego. Uważać trzeba też na niektóre interakcje z innymi lekami, czego skutkiem będzie zmniejszenie lub zwiększenie działania Acenokumarolu. Przykładowo lekami osłabiającymi skuteczność preparatu są barbiturany. Podobnie jest z doustnymi lekami antykoncepcyjnymi, moczopędnymi z grupy tiazydów. Nawet niektóre roślinne produkty mogą mieć wpływ na przemiany Acenokumarolu – przede wszystkim te zawierające wyciągi i ekstrakty z dziurawca. Z kolei lekami nasilającymi działanie przeciwkrzepliwe preparatu są paracetamol, statyny, hormony tarczycowe, steroidy. Stosowanie ich w tym samym czasie zwiększa ryzyko wystąpienia krwawień wewnętrznych. Uważać powinno się również na interakcje z pożywieniem, przed wszystkim tym zawierającym witaminę K. Powinno się ograniczyć ich konsumpcję lub całkowicie wyeliminować z jadłospisu.

Media

artykuły sponsorowane copywriting