niedziela, wrzesień 08, 2024
poniedziałek, 07 wrzesień 2020 15:21

Naleśniki bezglutenowe - przepis na ciasto i 3 pomysły na farsze

 patelnie do naleśników patelnie do naleśników

Coraz więcej osób decyduje się na przejście na dietę bezglutenową. W większości przypadków podyktowane jest to względami zdrowotnymi – nietolerancją glutenu oraz celiakią.

Rezygnacja z glutenu musi być przeprowadzona rozważnie i skonsultowana z lekarzem oraz dietetykiem. Niestety wiele lubianych przez dzieci i dorosłych zawiera gluten. Przykładem mogą być tutaj chociażby klasyczne naleśniki. Jednak jak się okazuje, coraz częściej przygotowywane są wersje bezglutenowe znanych i lubianych potraw. Jak zatem przygotować bezglutenowe naleśniki? Jakie akcesoria się do tego przydadzą?

Na czym przygotowywać naleśniki?

Zanim zaczniesz przygotowywać ciasto i farsz na naleśniki potrzebne będą Ci odpowiednie sprzęty kuchenne. Do naleśników najlepsze są patelnie z niskim brzegiem, dzięki czemu ich przewracanie jest o wiele łatwiejsze. Najlepiej zdecydować się na specjalne patelnie do naleśników, które dodatkowo mają powłokę nieprzywierającą. Dzięki czemu można znacznie ograniczyć użycie tłuszczu do ich przygotowania. Oprócz dobrej jakości patelni warto zainwestować także w trzepaczkę, dzięki której o wiele łatwiej będzie przygotować gładkie, aksamitne i dobrze napowietrzone ciasto na naleśniki bezglutenowe. Jeżeli chcesz zaopatrzyć się w tego rodzaju akcesoria kuchenne, zajrzyj na stronę tadar.pl, gdzie znajdziesz szeroki wybór przedmiotów przydatnych przy przygotowywaniu różnorodnych dań.

Jakie ciasto na naleśniki dla osób z nietolerancją glutenu?

Na pytanie, jaka mąka do naleśników, wiele osób bez wahania odpowie, że pszenna. Jednak bezglutenowe naleśniki muszą być wykonane z innego rodzaju mąki, gdyż ta pszenna zawiera gluten właśnie. Jaka zatem mąka sprawdzi się do nich? Naleśniki bez glutenu mogą być wykonane z mieszanki mąk bezglutenowych, czyli np. kukurydzianej, ryżowej czy ziemniaczanej. Jeden z przepisów na naleśniki bezglutenowe zakłada wykorzystanie po 50 g mąki kukurydzianej i ryżowej oraz dodatek 15 g mąki ziemniaczanej. Można te proporcje oczywiście dowolnie zwiększyć, gdy ciasta potrzeba więcej. Na podaną ilość mąki dodatkowo potrzebne będą dwa jajka w rozmiarze L oraz 300 ml dowolnego mleka. Do ciasta należy też dodać odrobinę tłuszczu ok. 30 ml. Może to być np. olej rzepakowy. Po przygotowaniu wszystkich składników należy dokładnie je wymieszać i podobnie jak w przypadku zwykłego ciasta, warto je odstawić na kilka minut, by „odpoczęło”. Następnie smażyć tak jak klasyczne naleśniki.

Jakie farsze do naleśników bezglutenowych pasują najlepiej?

Jeżeli chodzi o farsz, to naleśniki bezglutenowe dobrze smakują na słono i na słodko. Wytrawny farsz można przygotować między innymi z sezonowych warzyw z dodatkiem ryżu i orientalnych przypraw. Wówczas otrzymamy coś na kształt sajgonek. Możesz też wybrać wersję z sałatą z grillowanym serem i pomidorkami koktajlowymi lub suszonymi z dodatkiem włoskich ziół. Kolejna propozycja tym razem na słodko to wykorzystanie ulubionych owoców np. truskawek czy borówek i dodanie do nich słodkiego serka. Na zewnątrz ten słodki przysmak możesz dodatkowo polać syropem owocowym.

Media

artykuły sponsorowane copywriting