niedziela, wrzesień 08, 2024
piątek, 04 wrzesień 2020 16:50

Instalacja fotowoltaiczna - fakty i mity

Popularność paneli fotowoltaicznych rośnie z roku na rok. Przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać oczywiście we wciąż rosnących cenach prądu pochodzącego z elektrowni, ale także w coraz większej świadomości Polaków co do  negatywnego wpływu, jaki pozyskiwanie energii elektrycznej wywołuje w środowisku naturalnym.

 

Panele fotowoltaiczne to ekologiczny sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej oraz zabezpieczenie w energię elektryczną wszelkich domowych sprzętów i urządzeń. Narosło wokół nich jednak sporo szkodliwych mitów, przez które część potencjalnych inwestorów rezygnuje z pomysłu instalacji paneli. Oto więc fakty i mity na ich temat.

Mit 1 - Panele działają tylko w słoneczne, letnie dni

To jeden z głównych argumentów osób sceptycznie podchodzących do instalacji fotowoltaicznej - panele zapewniają dostawę energii elektrycznej tylko w ciągu dnia, i to słonecznego. A, jak wiadomo, w Polsce jesień i zima są długie i raczej pochmurne. Panele fotowoltaiczne nie dadzą więc rady wyprodukować takiej ilości prądu, aby nie było konieczności kupowania go z elektrowni. Jaka jest prawda?

Fakt: zachmurzenie oczywiście ma wpływ na efektywność pracy instalacji - im jest większe, tym mniej wydajnie generowany jest prąd. Podobnie jest w godzinach wieczornych i nocnych, gdy słońca nie ma wcale. Wtedy panele przestają generować energię w ogóle.

To jednak nie znaczy, że dom w nocy jest pozbawiony prądu. Dzięki użyciu inteligentnych czujników możemy bowiem obliczyć ilość wygenerowanej w ciągu dnia energii i tak regulować jej zużyciem, aby pobierany w nocy z sieci prąd kompensował się nadwyżką wyprodukowaną za dnia. Nie ponosimy wówczas kosztów poboru energii. Zob

Trzeba jednak pamiętać, że na wydajność paneli fotowoltaicznych mają wpływ również inne czynniki, na przykład ich usytuowanie względem stron świata czy kąt nachylenia.

Mit 2 - Instalacja fotowoltaiczna wymaga pozwolenia

Czy każdy może zainstalować na swoim dachu panele fotowoltaiczne? Plotki mówią, że konieczne jest uzyskanie pozwolenie na budowę instalacji lub zgłoszenie chęci zamontowania fotowoltaiki - czy jednak tak jest w rzeczywistości?

Fakt: W myśl Ustawy Prawo budowlane z dn. 7.07.1994r od inwestora nie wymaga się ani zgłoszenia budowy ani pozwolenia na jej rozpoczęcie. Zapis ten dotyczy zarówno przypadku wolnostojących instalacji fotowoltaicznych, jak paneli montowanych na dachu. Jest tylko jeden warunek - zaplanowane instalacje nie mogą mieć mocy większej niż 50 kW. Te, które wartość tę przekroczą, muszą otrzymać zgodę na budowę. To oznacza, że przeciętnej wielkości, a nawet duże, gospodarstwo domowe można wyposażyć w panele FV bez większych komplikacji związanych z prawną czy administracyjną obsługą inwestycji.

Mit 3 - Instalacja paneli fotowoltaicznych wymaga zmian w konstrukcji dachu

Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne pociągnie za sobą konsekwencje w postaci konieczności przebudowy lub wzmocnienia dachu? Jakie warunki powinien spełniać dach aby można było zainstalować na nim mikroelektrownię?

Fakt: oczywistym jest, że dach, na którym mają być obecne panele, powinien pewne kryteria spełniać. Pierwszym z nich jest orientacja dachu na stronę południową - jest to układ idealny, bowiem właśnie wtedy słońce najdłużej oświetla panele. Ale jeśli inwestor ma dach skierowany na południowy wschód lub południowy zachód, nie ma powodu do obaw - instalacje fotowoltaiczne wygenerują nieco mniejszą, lecz wciąż wystarczającą, ilość energii elektrycznej. Zupełnie bezcelowy jest natomiast montaż na stronę północną, chyba że inwestor zdecyduje się na zakup większej ilości paneli.

Ważnym pytaniem, które należy sobie zadać, jest też czy dach wytrzyma dodatkowe obciążenie w postaci instalacji fotowoltaicznych. Takiej informacji inwestor powinien szukać w projekcie domu lub u jego projektanta. Kolejna istotna kwestia dotyczy kąta nachylenia paneli. Panele fotowoltaiczne powinny mieć kąt nachylenia 30 - 50 stopni (w północnej części Polski) lub 25 - 40 stopni (na południu) - wówczas ich wydajność jest najwyższa. Nie ma jednak powodu do zmartwień, jeśli dach inwestora nie spełnia tych wymagań - instalacje fotowoltaiczne montuje się na specjalnych wspornikach, dzięki którym możliwe jest uzyskanie optymalnego kąta nachylenia paneli. Stosuje się również tak zwane trackery, czyli wsporniki automatycznie poruszające panelami tak, aby przez cały dzień kierowały się ku słońcu, uzyskując maksimum swojej efektywności.

Mit 4 - Koszt zakupu instalacji fotowoltaicznej nie zwraca się

Kolejny mit głosi, że inwestycja w mikroelektrownię nie zwraca się, a jeśli - to dopiero po wielu latach. Czy warto więc inwestować w panele fotowoltaiczne? Fakty mówią same za siebie.

Fakt: Okres zwrotu inwestycji uzależnione jest od wielu czynników, ale do najważniejszych z nich należą ceny energii, koszty inwestycyjne (zakup i montaż instalacji) oraz oczywiście wysokość dotacji przyznawanej na inwestycję. Dopiero na podstawie tych danych możemy obliczyć, jaki będzie przybliżony czas zwrotu poniesionych kosztów. Przy czym warto tu nadmienić, że obecnie czas ten jest krótszy niż jeszcze kilka lat temu.

Biorąc pod uwagę uśrednione ceny rynkowe instalacji, ceny energii oraz doliczając ulgi termomodernizacyjne i dotacje szacuje się, że koszt instalacji o mocy 3 - 7 kWp zwróci się po niecałych 6 latach, a koszt instalacji o mocy 10 kWp zwróci się po 5,5 roku.       

Mit 5 - Panele słoneczne można montować tylko na dachu

Rzeczywiście najczęściej to właśnie na dachach domów mieszkalnych widuje się panele fotowoltaiczne. Fakty jednak są takie, że możliwości są znacznie szersze.

Fakt: Specyfika instalacji wymaga umiejscowienia jej na odpowiednio dużej, płaskiej, stabilnej i oczywiście nasłonecznionej powierzchni. Dach idealnie się do tego nadaje, ale wcale nie musi to być dach domu - równie dobrze może to być odpowiednio stabilny i mocny dach garażu czy budynku gospodarczego. W przypadku, gdy inwestor dysponuje odpowiednio dużą działką, może zdecydować się na budowę instalacji na konstrukcji umieszczonej w gruncie.

Przeczytaj również o najważniejszych zaletach paneli fotowoltaicznych na Eko Idea.

Poznaliście fakty i mity na temat paneli FV - instalacja fotowoltaiczna jest najlepszą alternatywą dla prądu z elektrowni, łatwą w obsłudze, tanią i ekologiczną.