Wszystko przez to, że istnieją zarówno światła przeciwmgłowe przednie, jak i tylne. Które z nich należy montować w samochodzie i kiedy trzeba ich używać? Jakie są funkcje tych świateł? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Funkcje świateł przeciwmgielnych
Jak większość świateł samochodowych, również światła przeciwmgielne mają podwójną funkcję. Pierwszą z nich jest zwiększenie widoczności dla kierowcy, który uruchamia światła. Drugą natomiast jest zwiększenie widoczności samochodu dla innych uczestników ruchu. W zasadzie przednie światła przeciwmgłowe pełnią obie wymienione funkcje. Niemniej jednak reflektory przednie w większym stopniu mają za zadanie oświetlać drogę, podczas gdy reflektory tylne sprawiają, że pojazd jest widoczny.
Dlaczego światła przeciwmgłowe są potrzebne?
Użytkowanie świateł przeciwmgielnych ma sens ze względu na specyfikę tych reflektorów oraz ich lokalizację. To właśnie te dwa czynniki sprawiają, że czasami nie sposób zastąpić światła przeciwmgłowe światłami mijania czy też drogowymi – wyjaśnia ekspert ze sklepu motoryzacyjnego Ucando.pl. Snop światła generowany przez reflektory przeciwmgielne jest bardzo mocny, przez co przebija się nawet przez gęstą mgłę. Ponadto światła montowane są bardzo nisko, co również ułatwia reflektorom przeciwmgielnym wypełniane swojego zadania.
Przepisy a stosowanie świateł przeciwmgielnych
Przepisy nie nakazują korzystania ze świateł przeciwmgielnych przednich. Ich montaż oraz stosowanie są dobrowolne. Wielu kierowców decyduje się na to, ponieważ reflektory te realnie ułatwiają prowadzenie pojazdu w warunkach mocno ograniczonej widoczności. Decydując się na nabycie tego rodzaju reflektorów, można zakupić przednie światła przeciwmgielne w Ucando.pl. Sklep ten ma bowiem bardzo bogatą ofertę, a dostępne w niej produkty pochodzą od uznanych producentów.
Jeżeli chodzi o światła przeciwmgielne tylne, tutaj nie ma już dobrowolności w kwestii montażu. Prawo nakazuje, aby każdy samochód poruszający się po drodze posiadał takie światła. Należy je włączać zawsze wtedy, gdy widoczność na drodze jest mniejsza niż 50 metrów. Zadaniem czerwonych świateł przeciwmgłowych tylnych jest zwiększenie widoczności pojazdu, dzięki czemu nie dochodzi do wypadków. Należy jednak pamiętać, że kiedy widoczność się zwiększa, trzeba wyłączyć światła, aby niepotrzebnie nie oślepiać kierowców.