piątek, styczeń 10, 2025
czwartek, 09 styczeń 2025 14:53

Czy jesteś już gotowy na system kaucyjny w Polsce?

TOMRA TOMRA pexels

System kaucyjny to temat, który wzbudza ogromne zainteresowanie wśród przedsiębiorców w Polsce. Jego wprowadzenie jest odpowiedzią na unijne wymogi dotyczące recyklingu oraz rosnącą potrzebę sprawnego zarządzania odpadami. Choć konsumenci od dawna wyrażają poparcie dla tego rozwiązania, to właśnie właściciele sklepów i punktów handlowych staną przed największym wyzwaniem.

 

Jak będzie działać system kaucyjny, kogo obejmie i jak przedsiębiorcy mogą się do niego przygotować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Na czym polega system kaucyjny?

System kaucyjny to rozwiązanie, które zakłada zwrot opakowań po napojach w celu ich recyklingu. W Polsce ma on zacząć funkcjonować w październiku 2025 roku, a jego wprowadzenie wynika z potrzeby spełnienia unijnych celów recyklingowych. Zgodnie z ustawą, do systemu włączone zostaną:

  • butelki plastikowe do 3 litrów,

  • puszki metalowe do 1 litra,

  • szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra.

Każde z tych opakowań będzie oznaczone specjalnym logo, które potwierdzi przynależność do systemu. Sklepy będą zobowiązane do pobierania kaucji przy sprzedaży napojów w tego typu opakowaniach, jednak zwrot opakowań będzie zależny od wielkości sklepu.

Kogo obowiązuje system kaucyjny w Polsce?

Obowiązek uczestnictwa w systemie kaucyjnym w Polsce został nałożony na sklepy o powierzchni przekraczającej 200 mkw. Są one zobowiązane do przyjmowania zużytych opakowań oraz zwracania kaucji. Mniejsze placówki (poniżej 200 mkw), mogą dobrowolnie przystąpić do programu. Muszą one jedynie pobierać kaucję przy sprzedaży napojów w opakowaniach objętych systemem.

O tym warto pamiętać

Przygotowanie do systemu kaucyjnego w Polsce wymaga od przedsiębiorców podjęcia strategicznych decyzji dotyczących sposobu zbiórki opakowań. Warto zastanowić się nad wprowadzeniem recyklomatów, które usprawniają cały proces, a przy okazji — znacząco odciążają personel sklepu.

Automatyczne maszyny samodzielnie liczą, analizują i sortują opakowania, jednocześnie wydając kaucję w dogodnej formie – gotówką, bonem lub wirtualnym zwrotem na kartę lojalnościową.

Doświadczenia z innych krajów europejskich pokazują, że automatyzacja systemu kaucyjnego zwiększa jego efektywność. Średnio 95% zebranych opakowań pochodzi ze zbiórki automatycznej, podczas gdy tylko 5% ze zbiórki manualnej. Recyklomaty stanowią również wygodę dla konsumentów, wpływając pozytywnie na ich lojalność wobec miejsc, które oferują szybki i łatwy zwrot opakowań.

Nie można również pominąć potencjalnych korzyści finansowych. Większość konsumentów decyduje się na przeznaczenie zwróconej kaucji na zakupy w tym samym sklepie. To znacząco zwiększa obroty placówek handlowych. Wprowadzenie automatycznego systemu zbiórki może więc okazać się krokiem w stronę rozwoju działalności.

Przedsiębiorcy powinni już teraz zaplanować swoją strategię w zakresie obsługi systemu kaucyjnego. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, takich jak recyklomaty TOMRA, to sposób na optymalizację procesów i przyciągnięcie klientów.