Diament jest najbardziej mocnym minerałem, dzięki czemu tarcze diamentowe mogą skrawać dowolne materiały budowlane. W tym artykule omówimy różne tarcze Distar, porozmawiajmy o tym, na jakich urządzeniach są używane i pomożemy Ci wyjaśnić, jak wybrać odpowiednią tarczę, dopasowaną do obrabianego materiału.
Ogólnie rzecz biorąc, tarcze diamentowe można warunkowo podzielić na kilka odmian - małe (do 125 mm), średnie (do 250 mm) i duże (ponad 300 mm). Małe tarcze są używane na szlifierkach kątowych lub specjalnych przecinakach do płytek, przeznaczonych do tarcz 115-125 mm. Średnie tarcze są stosowane na szlifierkach kątowych, przecinarkach do płytek, bruzdownicach. Duże tarcze są używane w maszynach do cięcia kamienia, szczeliniarkach, piłach ściennych, przecinarkach spalinowych i elektrycznych.
Tarcze o małych średnicach
Tarcze 115-125 mm są używane głównie w szlifierkach kątowych z otworem 22,23 mm. Mają niedużą głębokość cięcia, dlatego głównym obszarem ich zastosowania są materiały okładzinowe, ale są one również używane do obróbki betonu, cegły i innych materiałów budowlanych.
- Tarcza 125 mm do materiałów okładzinowych. Materiały okładzinowe obejmują takie wyroby, jak płytki ceramiczne, gres, granit, marmur. Do obróbki tych materiałów istnieje wiele różnych tarcz diamentowych: Stein Pro, Elite, Duplex, Maestro, Keramik, Gres Master i Multigres, Esthete, Esthete Li-Ion, Decor Slim, Pro Gres, Perfect i Edge Dry. Kupując tarczę, koniecznie należy zwrócić uwagę na materiał, dla którego ta tarcza jest przeznaczona.
- Tarcza 125 mm do materiałów zgrubnych. Materiały zgrubne obejmują beton, cegłę i inne materiały, które w przyszłości zostaną ukryte. Cięcie takich materiałów można wykonywać za pomocą tarcz Rapid, Classic H12, Extra, Beton Pro, Technic Advanced, Rapid i Meteor. Do tej kategorii można również zaliczyć uniwersalne tarcze Razem i Bestseller, które mogą obrabiać lekki beton, a nawet płytki.
- Tarcza 125 mm do metalu. W dzisiejszych czasach wszyscy są przyzwyczajeni do obróbki metalu za pomocą ściernych tarcz tnących, ale tarcze diamentowe mają nad nimi szereg zalet: stałość średnicy, wysoką żywotność i brak pyłu ściernego podczas cięcia. Idealne do obróbki metalu nadają się tarcze Metal Cut i Pro Rex. Ta ostatnia jest wszechstronna i z łatwością obrabia beton, płytki, wszelkiego rodzaju kamień, drewno i plastik.
Dzięki tak szerokiemu asortymentowi nie będzie problemu dobrać tarczę diamentową dokładnie do potrzebnego materiału. Jednak niewielka głębokość cięcia (około 30 mm) nie pozwala w pełni rozwiązać wszystkich niezbędnych zadań.
Tarcze o średnich średnicach
Zakres zastosowania tarcz o średnich średnicach (150-250 mm) jest znacznie większy, ponieważ umożliwiają one wykonywanie wielu zadań budowlanych i mają głębokość cięcia znacznie większą niż tarcze 125 mm.
Tarcze o średnich średnicach do przecinarek do płytek
Na przecinarkach do płytek stosuje się tarcze diamentowe 200-250 mm, z otworem 25,4 mm. Na takim sprzęcie obrabiane są wyłącznie materiały okładzinowe:
- Gres. Do cięcia gresu stosuje się tarcze Hard Ceramics, Hard Ceramics Advanced i Edge.
- Granit. Do obróbki granitu wyprodukowano tarcze Granite i Granite Premium.
- Marmur. W cięciu marmuru pomoże Ci specjalistyczna tarcza Marble.
- Cegła ogniotrwała. Cegła ogniotrwała służy do budowy pieców i kominków. Możesz ją obrabiać za pomocą tarczy Firebrick.
Tarcze o średnich średnicach do szlifierek kątowych i bruzdownic
Na szlifierkach kątowych stosuje się tarcze diamentowe 230 mm z otworem 22,23 mm, a na bruzdownicach - tarcze od 150 do 230 mm, z tym samym rozmiarem otworu. Jakie materiały można obrabiać za pomocą takiego osprzętu?
- Materiały okładzinowe. Za pomocą szlifierki kątowej 230 mm można obrabiać granit, marmur i piaskowiec. W tym nam pomogą tarcze GM, Gabbro, Elite i Maestro.
- Materiały zgrubne. Materiały zgrubne obejmują różne rodzaje betonu, cegły, krawężników, kostek brukowych i tym podobne. Do obróbki takich materiałów odpowiednimi są tarcze Technic, Extra, Super Max, Classic, Bestseller, Ziegelstein, XXL, RM-W i Meteor.
- Pozostałe materiały. Dla różnych rodzajów materiałów (cegła, beton, plastik, drewno, guma, a nawet metal) opracowano tarczę Pro Rex. Osobno do obróbki asfaltu opracowano tarczę Stayer.
Tarcze o dużych średnicach
Tarcze od 300 mm i więcej są stosowane w maszynach do cięcia kamienia, szczeliniarkach, piłach ściennych, przecinarkach spalinowych i elektrycznych i z reguły mają otwór o średnicy 25,4 mm.
Tarcze o dużych średnicach do przecinarek spalinowych i elektrycznych
W przecinarkach spalinowych i elektrycznych stosuje się tarcze diamentowe 300-450 mm i więcej z otworem o średnicy 25,4 mm lub 20 mm. Na takim sprzęcie obrabiany jest głównie beton i asfalt.
- Tarcze do betonu. W zależności od wytrzymałości betonu i stopnia jego zbrojenia można stosować tarcze Technic Advanced, Meteor, RS-Z, Classic, Jetcut, XXL, Uni Plus, Meteor, RS-M, Beton Pro i Concrete Plus.
- Tarcze do asfaltu. Asfalt jest bardzo ściernym materiałem i szybko zużywa diament, dlatego do jego obróbki opracowano tarcze z dużą ilością diamentów - Sprinter, Abrasive i Asphalt Pro.
Tarcze o dużych średnicach do maszyn do cięcia kamienia
Na maszynach do cięcia kamienia są montowane tarcze diamentowe 300-400 mm z otworem 25,4 mm. Takie tarcze mogą obrabiać marmur, granit i różne rodzaje betonu.
- Tarcze do betonu. Na maszynach do cięcia kamienia obrabia się różne wyroby z betonu - płyty betonowe, krawężniki, płyty chodnikowe, kostka brukowa i inne. Do cięcia takich materiałów nadają się tarcze Technic, Concrete, Beton, Uni Plus i RM-W.
- Tarcze do materiałów okładzinowych. Z cięciem granitu doskonale sobie radzą tarcze Technic i Uni H, a do marmuru nadaje się Marble.
Tarcze o dużych średnicach do szczeliniarek
Tarcze diamentowe 400-600 mm do szczeliniarek są dostępne z otworem montażowych 25.4 mm i są przeznaczone do obróbki różnych betonów i asfaltu. W zależności od średnicy zmienia się również głębokość cięcia.
- Tarcze do betonu. Dobierać diamentową tarczę do betonu do szczeliniarki należy w oparciu o wytrzymałość betonu i obecność w nim metalu. Do cięcia betonu na szczeliniarkach opracowano tarcze Classic, Green Concrete i Meteor.
- Tarcze do asfaltu. Jak już wspominaliśmy powyżej - do obróbki asfaltu potrzebne są tarcze o większym stężeniu diamentów na powierzchni, takie jak Asphalt Pro, Bestseller Abrasive i Sprinter.
Tarcze o dużych średnicach do pił ściennych
Piły ścienne to profesjonalny sprzęt, który wykorzystuje tarcze diamentowe o średnicy 600 mm i wyższej z otworem 60 mm. Głównym obszarem ich zastosowania jest cięcie betonu. Na naszej stronie internetowej w ofercie znajdzie się kilka rodzajów tarcz do takiego sprzętu, które różnią się żywotnością i możliwością obróbki mocnych i zbrojonych betonów.
Wnioski
Jak widać, zakres materiałów, obrabianych tarczami diamentowymi, jest bardzo szeroki, podobnie jak zakres sprzętu, z pomocą którego można je ciąć. Dzięki właściwemu dopasowaniu tarczy diamentowej do swoich zadań, możesz szybko, sprawnie i przy minimalnych kosztach wykonać dowolne zadania.