Czym jest ekstruzja? Jak się ją przeprowadza?
Ekstruzja, nazywana także wytłaczaniem, jest złożonym i skomplikowanym procesem, w którym specjalizują się profesjonalne podmioty zajmujące się produkcją profili z tworzyw sztucznych. Najprościej możemy ją określić jako wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych, za pomocą specjalnych głowic i kalibratorów. Ekstruzja to technologia, która pozwala na produkcję bardzo długich elementów, w tym m. in. profili, rur, a także uszczelek z tworzyw sztucznych.
Pierwszym etapem tego procesu jest ogrzanie granulatu wybranego tworzywa sztucznego, z którego powstanie gotowy produkt. Pod wpływem ciepła granulat staje się bardziej plastyczny i płynny. Na tym etapie do surowca dodać można różnego rodzaju substancje barwiące oraz dodatkowe komponenty, w tym chociażby włókna zbrojące.
wytłaczanie profili
Płynne, plastyczne i co za tym idzie, podatne na formowanie tworzywo jest tłoczone przez głowicę formującą, a następnie przechodzi przez specjalne kalibratory, które są odpowiedzialne za nadanie mu odpowiednego, zgodnego z projektem kształtu. Ich pracą sterują systemy komputerowe, których zastosowanie gwarantuje osiągnięcie idealnych, precyzyjnych efektów. Kiedy tworzywo uzyska pożądany kształt, zostaje schłodzone oraz utwardzone w specjalnych wannach wypełnionych wodą.
Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych może wieńczyć naniesienie na nie nadruków, oklein z folii, rysunków, a także dalsza obróbka, w tym wykonanie w profilach otworów, ich łączenie ze sobą itp. Na ostatnim etapie produkcji, profile są cięte na wymiar lub nawijane na szpule, w zależności od materiału, z którego zostały wyprodukowane.
Jakie materiały są stosowane w wytłaczaniu profili z tworzyw sztucznych?
Ekstruzja jest procesem, który można zastosować do wielu różnych materiałów zaliczanych do grupy tworzyw sztucznych. Do najczęściej wykorzystywanych do wytwarzania profili są m. in. polietylen (PE), polipropylen, acetal, akryl, nylon (poliamidy), polistyren, polichlorek winylu (PCV), akrylonitryl-butadien-styren (ABS) i poliwęglan. Materiał jest dobierany do indywidualnych potrzeb zamawiającego oraz przy uwzględnieniu przyszłego zastosowania profili.
Wytworzone w procesie ekstruzji profile z tworzyw sztucznych mają bardzo szerokie i zróżnicowane zastosowanie. Są wykorzystywane w takich branżach, jak m. in. budownictwo, transport, energetyka, inżynieria sanitarna, chłodnictwo i wielu innych. Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych pozwala na nadanie obrabianym materiałom dowolnego kształtu oraz właściwości, które pozwolą na ich perfekcyjne dopasowanie pod względem specyfikacji do indywidualnych potrzeb każdego zamawiającego.