Akcje. Co o nich wiemy. Rodzaje akcji
Ostatecznie prawa i obowiązki wynikające z akcji zależą przede wszystkim od rodzaju posiadanych akcji przez akcjonariusza.
Na polskim rynku występują dwa główne rodzaje akcji: imienne oraz na okaziciela. Akcje imienne wystawiane są na konkretną osobę wymienioną w dokumencie akcji z imienia i nazwiska. Według kodeksu spółek handlowych akcje muszą mieć charakter imienny gdy: akcjonariuszowi przyznane zostały szczególne uprawnienia (np. prawo głosu, prawo do dywidendy, podział majątku w przypadku likwidacji), akcjonariusz zobowiązany jest do świadczeń niepieniężnych (np. różnego rodzaju usługi), przejmowane są w zamian za wkłady niepieniężne oraz spółka zamierza wydać akcje przed pełną wpłatą.
Akcje na okaziciela, w przeciwieństwie do akcji imiennych, nie są związane z konkretną osobą oraz dane osobowe akcjonariusza nie są uwidocznione na dokumencie. Do tych akcji, uprawniona jest każda osoba, która jest w ich posiadaniu. Akcje na okaziciela dają prawo do uczestnictwa na walnym zgromadzeniu, gdy zostaną złożone dokumenty w spółce co najmniej na tydzień przed terminem tego zgromadzenia. Ponadto, zamiast akcji mogą zostać złożone zaświadczenia potwierdzające złożenie akcji u notariusza, w banku, a także w firmie, w której główną dziedziną są inwestycje. Zbywalność akcji na okaziciela nie może zostać ograniczona, a ich sprzedaż nie jest określona żadną szczególną formą. Akcje te są zbywane przez przeniesienie posiadania.
Ponadto, zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, na żądanie akcjonariusza może być dokonana zmiana akcji na okaziciela na akcje imienne i odwrotnie.