czwartek, grudzień 19, 2024
środa, 18 grudzień 2019 14:00

Gdzie szukać rąk do pracy?

Outsourcing pracowniczy Outsourcing pracowniczy

Popularną obecnie strategią zarządzania własną firmą jest outsourcing pracowniczy. Często mylony jest on z leasingiem pracowniczym, jednak tych dwóch pojęć nie należy utożsamiać. Dzięki outsourcingowi firma może skupić się na swojej głównej działalności i to na niej koncentrować swoje zasoby.

 

Czym jest outsourcing pracowniczy?


Outsourcing pracowniczy
związany jest z przejściem części zakładu pracy na innego, nowego pracodawcę. Dotychczasowy pracodawca może dzięki temu korzystać z pracy osób zatrudnionych w ramach tej części zakładu, ale formalnie to nie on będzie go zatrudniał, a nowy pracodawca. Proces ten jest jednak obwarowany bardzo wieloma warunkami prawnymi. Wszystkie z nich muszą być spełnione, aby można było powiedzieć, że outsourcing jest dokonany zgodnie z literą prawa. Mimo że część zakładu pracy przechodzi na innego pracodawcę, to umowy, które łączyły pracowników z dotychczasowym pracodawcą nie są rozwiązywane. Automatycznie stroną tych umów staje się bowiem nowy pracodawca. Pracownik może jednak w odpowiednich terminach rozwiązać swoją umowę o pracę. Pracownicy powinni być oczywiście odpowiednio wcześnie powiadomieni o tym, dlaczego część zakładu pracy przechodzi na inną osobę, a także o tym, jakie to niesie dla nich skutki (na różnych płaszczyznach). Pracownicy powinni być także poinformowani o warunkach pracy, jakie będą obowiązywać u nowego pracodawcy.

 

Jak zawrzeć umowę o outsourcing pracowniczy?


Umowa o
outsourcing pracowniczy zawierana jest pomiędzy dotychczasowym, a nowym pracodawcą. Nie ma ustalonej konkretnej formy, jaką powinna ona mieć, jednak najbardziej bezpieczną jest forma pisemna. Również ustalenia jakie powinny znaleźć się w tej umowie nie są precyzyjnie sformułowane przez przepisy. Warto jednak pamiętać, że dla instytucji takich jak Państwowa Inspekcja Pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Urząd Skarbowy umowa ta będzie pewnym dowodem na to, że dana część zakładu pracy przeszła na nowego pracodawcę. Można sobie bowiem wyobrazić sytuację, w której outsourcing pracowniczy jest jedynie działaniem pozornym, a w rzeczywistości dotychczasowy pracodawca ma ogromny, a tak naprawdę kluczowy wpływ na sytuację swoich „byłych” pracowników.