niedziela, grudzień 22, 2024
poniedziałek, 06 listopad 2017 10:13

Jak przygotować pakiet franczyzowy?

 Planujesz otworzyć własną sieć franczyzową i nie wiesz, jak najlepiej trafić do biorców? Przede wszystkim potrzebujesz dobrze opracowanej koncepcji oraz pakietu franczyzowego. Sprawdź od czego należy zacząć i co musi znaleźć się w takim pakiecie.

Obecnie franczyza rozwija się coraz szybciej i działa w wielu różnych sektorach rynku. Franczyzobiorca ma duży wybór, dlatego warto zastanowić się, jak skutecznie do niego dotrzeć ze swoją ofertą. Dobrze opracowana koncepcja oraz odpowiednio przygotowany pakiet franczyzowy to jeden z najważniejszych elementów tworzenia sieci franczyzowej. Aby zyskać zainteresowanie naszą ofertą powinniśmy zadbać o to, by wszystko było rzetelnie i profesjonalnie opracowane. Musimy przekonać przyszłego biorcę, że taka współpraca to słuszna decyzja i pewna droga do sukcesu.

Oprócz szczegółowego opracowania koncepcji oraz pakietu franczyzowego, liczy się także doświadczenie franczyzodawcy. Pamiętajmy, że decydując się na utworzenie sieci franczyzowej powinniśmy mieć za sobą przynajmniej roczne doświadczenie i pewność, że nasze przedsięwzięcie stoi na pewnym gruncie. Wówczas franczyza ma większe szanse na odniesienie sukcesu. Warto dokładnie przemyśleć kwestie finansowe oraz sprawy dotyczące działalności samej firmy. Kolejnym krokiem będzie stworzenie dokładnego pakietu franczyzowego, który zostanie przekazany franczyzobiorcy.

Czym jest pakiet franczyzowy?

Pakiet franczyzowy, inaczej nazywany także licencją franczyzową, to najistotniejszy element systemu franczyzowego. To w nim zawarta jest cała koncepcja prowadzenia działalności w ramach franczyzy. Franczyzodawca zobowiązany jest przekazać potencjalnemu biorcy całościowy model prowadzenia biznesu, który musi być opracowany na podstawie własnego doświadczenia.

Skład pakietu franczyzowego

W skład standardowego pakietu franczyzowego wchodzi znak towarowy, know-how, podręcznik operacyjny, usługi świadczone przez franczyzodawców, opłaty franczyzowe. Każdy z tych elementów charakteryzuje się własnymi zasadami i w zależności od danej działalności może nieco się różnić.

Znak towarowy, czyli marka użyczana jest franczyzobiorcy i dzięki temu franczyzodawca poszerza swój kanał dystrybucyjny. Warunki korzystania ze znaku towarowego określone są w umowie franczyzowej, która zawierana jest między dwoma niezależnymi podmiotami. Znakiem towarowym może być m.in.: wyraz, rysunek, ornament, melodia czy jakaś forma przestrzenna.

Kolejnym istotnym elementem pakietu franczyzowego jest know-how, czyli wiedza oraz doświadczenie dotyczące technologii i prowadzenia biznesu. Inaczej mówiąc, know-how oznacza poufną wiedzę techniczną, bezpośrednio użyteczną w produkcji. Franczyzodawca zobowiązany jest przekazać franczyzobiorcy wiedzę oraz własne doświadczenie dotyczące marketingu oraz pozbywania się konkurencji.

W podręczniku operacyjnym powinny znaleźć się wszystkie niezbędne informacje na temat prowadzenia działalności w ramach franczyzy. Są to ściśle określone zasady, które mogą różnić się w zależności od rodzaju branży. Taki podręcznik ma także umożliwić franczyzodawcy ochronę jego koncepcji, know-how oraz tajemnic handlowych.