sobota, listopad 23, 2024
piątek, 14 lipiec 2017 13:17

Franczyza - pomysł na biznes gdy masz wiele obaw

Wiele osób marzy o założeniu własnej firmy. Jednak po początkowym okresie euforii, przychodzi refleksja – a co jeśli mi się nie uda, produkt się nie spodoba, marka nie przebije się na tle konkurencji? W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości, jakie daje franczyza. Czym jest franczyza? Jak rozpocząć biznes korzystając z takiej współpracy?

Co to jest franczyza?

Franczyza to termin pochodzący z języka francuskiego (franchise). Używany jest na oznaczenie systemu sprzedaży towarów, usług oraz technologii, który jest oparty na ciągłej współpracy pomiędzy odrębnymi, niezależnymi od siebie przedsiębiorstwami – franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Współpraca ta oparta jest o ściśle określone zasady. Przykładem firm działających na zasadzie franczyzy są między innymi niektóre sieci restauracyjne czy sklepiki ogólnospożywcze czynne całodobowo. Więcej na temat tego, czym dokładnie jest franczyza można przeczytać na stronie www.FranczyzawPolsce.pl.

Czy współpraca na zasadzie franczyzy się opłaca?

Na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od tego, co dokładnie chcemy osiągnąć, otwierając swój biznes. Franczyza polecana jest przede wszystkim dla osób, które marzą o uniezależnieniu się od pracy etatowej i założeniu własnego biznesu, przy jednoczesnym brakiem wprowadzania na rynek nowego produktu czy usługi bądź technologii. Jest to też rozwiązanie dla osób, które chcą otwierać firmę, ale boją się samodzielnego startu bez wsparcia ze strony doświadczonej marki.

W przypadku zgodzenia się na franczyzę, franczyzobiorca, czyli osoba otwierająca swoją firmę pracuje pod szyldem franczyzodawcy, a co za tym idzie, korzysta z jego doświadczenia, pomocy i renomy na rynku. W taki sposób o wiele łatwiej jest wystartować, szczególnie w branżach, gdzie jest duża konkurencja. Dodatkowo franczyzodawca przekazuje swojemu współpracownikowi wiedzę na temat prowadzenia działalności tzw. know-how. Trzeba jednocześnie przy tym pamiętać, że franczyzobiorca będzie zobowiązany do opłacania licencji i opłaty franczyzowej, która stanowi umowną kwotę wynagrodzenia za korzystanie z renomy marki i przekazywanej wiedzy.