Małe, średnie, duże przedsiębiorstwo – czyli jakie?
Warto pokrótce scharakteryzować firmy i ich wielkość, dzięki czemu w łatwy sposób będziesz mógł określić swoją przynależność do poszczególnej grupy. Za dużego przedsiębiorcę uznaje się osobę, która w ciągu ostatnich dwóch lat obrotowych – zatrudniła średniorocznie co najmniej 250 pracowników lub osiągnęła roczny obrót netto ze sprzedaży powyżej 50 milionów euro, a suma aktywów przekroczyła 43 miliony euro. Za średnie i małe przedsiębiorstwo uznaje się podmiot, zatrudniający rocznie mniej niż 250 pracowników (średnie firmy) lub mniej niż 50 pracowników (małe firmy). W przypadku prowadzenia mikro przedsiębiorstwa oznacza to, że nie zostało rocznie zatrudnionych mniej niż 10 pracowników, a roczny obrót netto ze sprzedaży wyniósł poniżej 2 milionów netto. Jak możesz zauważyć, generacja plików JPK obejmie wszelkie podmioty.
Jednolity Plik Kontrolny został utworzony w odpowiedzi na usystematyzowanie i usprawnienie działań organów kontroli. Jest on elektronicznym zbiorem dokumentów i ksiąg, których prowadzenie odbywa się poprzez program komputerowy.
Na uwagę zasługuje program do faktur z JPK – Faktura Small Business, który przeznaczony jest dla małych i średnich firm. Jeśli jednak prowadzisz przedsiębiorstwo z magazynem, powinieneś zakupić program Faktura Small Business HANDEL. To niezwykle tanie narzędzia, które zadbają o prawidłową generację plików JPK typu – JPK_FA (faktura VAT), JPK_VAT (ewidencja sprzedaży) czy JPK_MAG (magazyn).
Drogi przedsiębiorco! Pamiętaj, że organy kontrolne mogą zażądać przekazania informacji pod postacią plików JPK. Nie zapomnij również o comiesięcznym przesyłaniu danych w formacie JPK_VAT – te nie wymagają wezwania od organów kontroli skarbowej czy podatkowej – w tym przypadku inicjatywa obowiązkowa, leży po twojej stronie.