czwartek, grudzień 19, 2024
wtorek, 11 lipiec 2017 14:48

Jak się przygotować do założenia spółki u notariusza?

Założenie spółki kojarzy się z wieloma biurokratycznymi czynnościami. Wiemy, że dokumenty muszą zostać odpowiednio sformułowane, przygotowane, podpisane w niezliczonej ilości miejsc i dostarczone do odpowiednich placówek.

 

Na samą myśl, włos na głowie się jeży. Z pomocą przybywa osoba godna zaufania – www.notariusz-w-poznaniu.pl.

Marzymy o własnej działalności gospodarczej. W związku z tym coraz częściej decydujemy się na założenie spółki. Podejmując odpowiednie pierwsze kroki, należy skierować się do kancelarii notarialnej. Polskie prawo wymaga od nas aktu notarialnego, dzięki któremu marzenia związane z posiadaniem działalności gospodarczej, staną się rzeczywistością. Aby pomóc w ich realizacji, na scenę musi wkroczyć notariusz. Godnej zaufania osobie, powierzamy stworzenie aktu notarialnego, opracowanego w myśl obowiązującego prawa w Polsce. Co więcej, notariusz zadba również, o najkorzystniejsze sformułowanie stosunku prawnego dla danej działalności, który zostanie zawarty w umowie. Warto pamiętać, iż notariusz nie narzuca stronom umowy, oświadczeń woli. Pod uwagę bierze odgórne ustalenia podmiotów. Akt notarialny nie powinien zostać wykonany na podstawie gotowego wzoru. Do jego sporządzenia potrzebne są ogólne dyrektywy stron. O co jeszcze warto zadbać, zanim notariusz przystąpi do stworzenia aktu?

Przede wszystkim niezbędnymi będą, informacje zawierające, dane wspólników, czyli: imię, nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania, imiona rodziców, numer i seria dokumentów tożsamości, stan cywilny. Jeśli wspólnikami są osoby prawne, dodatkowo należy zadbać o dostarczenie – nazwy firmy, jej adresu, NIP, REGON, numerów rejestru. Następnym, dla wielu wspólników, najważniejszym czynnikiem, jest przygotowanie nazwy spółki. To z nią będziemy się identyfikować, dlatego do notariusza należy wybrać się, z wcześniej przygotowaną nazwą. Co za tym idzie, należy dostarczyć prawidłowy adres siedziby spółki. Kolejnymi elementami, związanymi z zakładaniem spółki jest określenie jej przedmiotu działalności oraz czasu działania spółki, jeśli takowy został wyznaczony.

Dodatkowymi informacjami, ale również przydatnymi, są te związane z rodzajem zakładanej działalności gospodarczej. Należy poinformować np. o wysokości kapitału zakładowego, wkładu, jaki jest wnoszony przez strony umowy, udziałów w stratach i zyskach spółki, o osobach mogących reprezentować spółkę czy podmiotach ponoszących odpowiedzialność za jej zobowiązania.

Dzięki wszystkim dokładnie zebranym informacjom notariusz na ich podstawie, może sporządzić prawidłowy akt notarialny spółki.