niedziela, grudzień 22, 2024
piątek, 28 kwiecień 2017 16:53

Czym się różni odzież robocza od ubrania ochronnego?

Odzież robocza oraz ubranie ochronne stanowi środek ochrony podczas pracy.

 

Odzież robocza jest to odzież mająca zastąpić pracownikowi ubranie prywatne, na czas pracy. Stosowana jest w przypadku niebezpieczeństwa zabrudzenia własnego ubrania. Przeważnie stosuje się ją podczas czynności gdzie występuje ryzyko zabrudzenia różnymi substancjami, które mogą prowadzić do trwałego zniszczenia odzieży.


Odzieżą roboczą możemy nazwać między innymi :

-rękawice
-okulary
-obuwie
-kaski
-kombinezony

Dla każdej pracy przeznaczona jest inna część garderoby składająca się na odzież roboczą.


Odzież roboczą posiadają między innymi pracownicy:

-gastronomii
-magazynu
-sklepu
-medyczni

Głownie odzież roboczą powinien zapewniać sam pracodawca. Można ją kupić przeważnie w hurtowniach także internetowych. Ważne, aby taka odzież była wykonana z dobrego materiału i była przede wszystkim wygodna, ponieważ bez tego praca nie będzie odpowiednio efektowna. Pracownicy mają często wiele ciężkich prac do wykonania, dlatego wygodne ubranie jest dla nich priorytetem.


Natomiast ubranie ochronne, jest to odzież która ma zasłonić ubranie prywatne pracownika, jak również chronić go przed utratą zdrowia oraz życia. Jest stosowana przeważnie przy pracach trudnych i niebezpiecznych, które mogą zagrozić jego zdrowiu, a nawet życiu.


Kategorie ubrań ochronnych:

-chroniące przed minimalnym zagrożeniem
-nie będące środkiem ochrony przed minimalnym zagrożeniem, ani przed zagrożeniem zdrowia lub życia
-chroniące przed zagrożenie, zdrowia lub życia

Rodzaje ubrań ochronnych:

-niepalne
-kwasoodporne
-antyelektrostatyczne
-wodoodporne
-chroniące przed czynnikami mechanicznymi
-chroniące przed zimnem
-ostrzegawcze

Przede wszystkim taka odzież ma chronić przed substancjami chemicznymi, porażeniem prądem, promieniowaniem m.in jonizującym oraz elektromagnetycznym. Ważne, aby posiadała certyfikaty jakości, ponieważ bez tego nie możemy jej używać z przeznaczeniem ochronnym. Dlatego przy jej kupnie należy zwracać uwagę na potrzebne atesty. Taka odzież musi oczywiście być zrobiona z odpowiednich materiałów chroniących pracownika przed zagrożeniem np. odpowiednia grubość, rodzaj materiału, domieszka włókien specjalistycznych. Ubranie ochronne także powinien zapewnić nam pracodawca, w dodatku bezpłatnie.