środa, styczeń 22, 2025
wtorek, 06 styczeń 2015 13:17

Kreatywne CV. Jak wyróżnić się wśród tłumu?

Proces rekrutacji zaczyna się w momencie, gdy kandydat tworzy dokumenty aplikacyjne. Istotne jest zwłaszcza CV. W jaki sposób skonstruować je tak, by wpadło ono w oko osobie przeprowadzającej rekrutację? Jest kilka sposobów.

Specjaliści podkreślają, że rekruter nie zawsze ma czas szczegółowo zapoznać się z CV kandydata. Bywa, że na przejrzenie jednego dokumentu poświęca... 10 sekund. Nie ma w tym nic dziwnego – z uwagi na wysokie bezrobocie w odpowiedzi na niemal każde ogłoszenie kandydaci zsyłają setki dokumentów aplikacyjnych. W związku z powyższym tak ważne jest, by wyróżnić swoje CV wśród innych. Eksperci od spraw rekrutacji podkreślają przy tym, że idealny dokument to taki, który nie tylko zawiera wszelkie istotne informacje, lecz także nosi rys indywidualizmu. Jak zatem przygotować idealne CV?
Aplikuj z głową
W ostatnich latach pracodawcy skarżą się na kandydatów wysyłających ten sam zestaw dokumentów aplikacyjnych na różne stanowiska. Innym grzechem aplikujących jest niedokładne zapoznawanie się z ogłoszeniem o pracę. W efekcie w CV znajdują się informacje zbędne lub nawet sprzeczne z treścią anonsu, co przekłada się na to, że pracodawca odrzuca taką aplikację od razu. Oznacza to, że podstawą jest nie tylko wyróżnienie dokumentu np. graficznie, lecz również dostosowanie jego treści do oczekiwań pracodawcy i jednocześnie zadbanie o zgodność z aktualnym stanem.
Po pierwsze: czytelność
Ponieważ rekruter musi zapoznać się z CV w kilka minut, warto zadbać o to, by wychwycił on w tym czasie kluczowe informacje. Dokument musi być zatem czytelny. Szata graficzna nie powinna dominować nad treścią. Warto zrezygnować m.in. z tabelek czy zbyt jaskrawych kolorów. Dobrym rozwiązaniem są za to duże nagłówki zawierające wyłącznie skondensowane informacje i pomysłowy nieszablonowy rozkład danych. Czytelny dokument łatwiej „ogarnąć wzrokiem” w krótkim czasie. Z całą pewnością czytelność pozwala też na wychwycenie najważniejszych informacji mogących mieć wpływ na dalszy etap rekrutacji.
Co z grafiką?
Nie od dziś wiadomo, że pomysł jest kluczowym elementem. Liczy się również przy przygotowywaniu CV. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie infografiki. Za pomocą charakterystycznych ikon można zastąpić słowo lub nawet szereg słów. Dzięki temu na kartce A4 panuje nie tylko większy porządek, lecz także wyróżnia się ona wśród innych dokumentów lądujących na biurku rekrutera. Jednocześnie specjaliści przypominają, że i tu warto pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku – co za dużo, to niezdrowo. Za pomocą ikon wystarczy wyróżnić np. nagłówki dokumentu.
Gdy musisz wykazać się kreatywnością
Przyjęło się, że informacje o sobie kandydat powinien przedstawić na kartce formatu A4. Nie zawsze jest to możliwe. Bywa, że aplikujący chce dostać posadę na określonym stanowisku w wybranej przez siebie firmie. Co w takiej sytuacji? Owszem, można wysłać do kadr kopertę z dokumentami, można też zadać sobie znacznie więcej trudu i... stworzyć własną stronę www. Takie portfolio pozwala przede wszystkim na szczegółowe przedstawienie informacji o sobie. Kandydat może pokazać, przy jakich projektach pracował, może podkreślić swoje umiejętności i jednocześnie wskazać, gdzie widzi swoje miejsce w firmie, do jakiej aplikuje. Z całą pewnością jest to nieszablonowe podejście mogące zaowocować intratną posadą.
Czasem wystarczy kilka zdań
Ciekawe pomysły na CV przydają się wówczas, gdy kandydat poszukuje stałej posady. Trudno wyobrazić sobie, by taką aplikację przygotowywała osoba starająca się np. o pracę sezonową. Wówczas dużo lepszym rozwiązaniem jest zawarcie w przygotowywanym dokumencie informacji mających znaczenie dla potencjalnego pracodawcy. Czasem wystarcza tylko kilka zdań o sobie, ostatnie miejsce pracy, pominąć zaś można np. swoje zainteresowania – najważniejsze, by było schludnie i czytelnie.
Więcej przydatnych rad oraz ofert pracy w Twojej okolicy szukaj na: www.praca-bytom.info

Media