środa, styczeń 22, 2025
czwartek, 26 wrzesień 2013 13:31

Obowiązki pracodawcy przy zatrudnianiu nowego pracownika

Gdy pracodawca przyjmuje do pracy nową osobę, ma wobec niej szereg obowiązków – zarówno tymczasowych jak i stałych – wynikających z nawiązania stosunku pracy.
Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest oczywiście poszanowanie godności i dóbr osobistych pracownika. Jest to zobowiązanie stałe. Poniżej znajduje się wykaz zobowiązań tymczasowych.


Pierwszym zobowiązaniem szefa jest skierowanie pracownika na obowiązkowe wstępne badania lekarskie do lekarza medycyny pracy. Pracodawca musi mieć pewność, że ze strony nowego pracownika nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań do pełnienia funkcji na wyznaczonym dla niego stanowisku.
Pracodawca powinien także dopilnować wszelkich kwestii związanych z poprawnym przygotowaniem i zawarciem umowy. Umowa o pracę musi zostać zawarta na piśmie, w dwóch egzemplarzach – jeden z nich przeznaczony jest dla pracownika.
Umowa powinna zawierać wszelkie ustalenia stron w szczególności dotyczące: czasu pracy (dobowa i tygodniowa norma), wymiaru urlopu wypoczynkowego, długości okresu wypowiedzenia, wysokości wynagrodzenia oraz terminów jego wypłacania (częstotliwość przelewów), układów zbiorowych, którym objęty będzie pracownik. Prawo pracy stanowi, iż pracodawca ma 7 dni od zatrudnienia pracownika na przedstawienie mu warunków tego zatrudnienia.
Po przyjęciu do pracy nowej osoby, szef musi zapewnić jej przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, założyć akta osobowe oraz zapoznać z aktami prawa wewnętrznego.
Jeżeli w świadectwie pracy wystawionym w poprzednim miejscu zatrudnienia pracodawca znajdzie informację o obciążeniu wynagrodzenia, ma on obowiązek zawiadomienia wskazanego komornika o tym, że zatrudnił właśnie dłużnika. Zaniechanie karane jest grzywną w wysokości 500-2000zł. wpisywacz.eu