Motywacja do pracy
Motywacja do pracy jest bardzo ważna, bo bez niej nie można osiągać satysfakcjonujących wyników. Są ludzie, którzy są zawsze doskonale zmotywowani, cechuje ich wysoki poziom ambicji i w zasadzie nie trzeba pobudzać ich do działania. Są także przeciwstawne jednostki, które w ogóle nie potrafią czerpać satysfakcji z pracy, a jedyną ich motywacją są pieniądze.
Cały problem polega na tym, że im dłużej pracujemy w danej firmie tym słabszą mamy motywację do pracy. Rutyna to zjawisko, które dosięga każdego. Wiele tutaj jednak zależy od przełożonych. To oni w dużej mierze kształtują atmosferę w danej pracy, ustalają porządek organizacyjny i używają różnych narzędzi motywujących. W prawidłowo zarządzanych organizacjach, gdzie pracownicy widzą bezpośrednie przełożenie ich starań na uznanie i nagrody finansowe, zwykle nie trzeba dodatkowo motywować pracowników. Jeśli jednak zarządzanie w firmie nie domaga bardzo szybko odbija się to na efektach pracy.
Każdy przełożony powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że każdy pracownik jest inny i inaczej trzeba z nim postępować. Jeśli mamy przykładowo długoletniego pracownika, u którego widać wyraźnie sygnały znużenia pracą, trzeba go przenieść na inne stanowisko lub zaproponować nowe obowiązki. Pracownik, który ma wyjątkowo proste i powtarzalne obowiązki może na przykład dla odmiany otrzymać polecenie, aby wyszukać najlepszych dostawców na produkt czarna folia stretch. Osoba taka będzie musiała dowiedzieć się gdzie jest najbliższa fabryka folii albo sprzedaż folii i sprawdzić warunki współpracy. Nie jest to może zbyt skomplikowane zadanie, ale odsuwa pracownika od rutynowych zadań i pozwala sprawdzić się na innym polu.
Aby pracownicy czuli się zmotywowani trzeba wykształcić u nich poczucie współodpowiedzialności za firmę. Zwykle gdy firma odnosi sukcesy i jest dobrze postrzegana w otoczeniu pracownicy chętnie przyznają się do bycia jej część i z ochotą pracują, aby współtworzyć dalsze sukcesy firmy. wpisywacz.eu