niedziela, grudzień 22, 2024
piątek, 26 lipiec 2013 20:07

Spółka komandytowa – wady i zalety

W Polsce istnieje kilka form, jeśli chodzi o charakter prawny prowadzonej działalności gospodarczej. Zanim założymy firmę, zapoznajmy się z podstawowymi zaletami i wadami każdego możliwego typu, aby wybrać ten, który będzie najlepiej pasował do profilu działalności oraz do preferencji co do odpowiedzialności za zobowiązania naszych oraz naszych wspólników.
karta podatkowa Spółka komandytowa – wady i zaletyFirma w formie spółki komandytowej jest niewątpliwie tworem dość złożonym oraz specyficznym.  Podstawową cechą spółki komandytowej jest podział wspólników pod względem poziomu odpowiedzialności za stan firmy. Przynajmniej jeden członek musi być tak zwanym komplementariuszem, i jeden – komandytariuszem. Nazwisko tego pierwszego musi zawierać się w nazwie spółki komandytowej i to on jest osobą w pełni odpowiedzialną za ewentualne zobowiązania. Tej odpowiedzialności nie ogranicza żadna suma – komplementariusz musi być gotowy na sfinansowanie długów przy pomocy swojego prywatnego majątku.

Komandytariusz z kolei, to osoba wchodząca w taki biznes z kapitałem, nieobciążona pełną odpowiedzialnością (chyba, że nazwisko komandytariusza umieszczone zostanie w nazwie firmy – wtedy odpowiada tak samo jak komplementariusz). Komandytariusz odpowiada za zobowiązania tylko do pewnego pułapu, który określa się mianem sumy komandytowej. Zaletą takiego stanu rzeczy jest idealną metodą pozwalającą na zdobycie kapitału w celu rozpoczęcia działalności. Kolejnym plusem jest również to, że nie narzuca się konkretnych wymagań co do wysokości tej kwoty. Komandytariusz nie musi zajmować się sprawami spółki, to na komplementariuszu ciąży obowiązek jej reprezentowania (komandytariusze występują jedynie w charakterze pełnomocników).

Firma w formie spółki komandytowej to jednak również wady. Przede wszystkim konieczne jest załatwienie umowy, która musi być koniecznie poświadczona przez notariusza. Należy więc sporządzić akt notarialny, który będzie zawierał oprócz podstawowych informacji wysokość sumy komandytowej.  Nie jest to znacząca trudność, stąd też właściwie nie jest to poważna wada. Problemem jednak może być to, że spółka komandytowa musi prowadzić pełną księgowość, toteż mimo, że istnieje dowolność, jeśli chodzi o rozmiar działalności, to jednak w przypadku niewielkiej firmy prowadzenie ksiąg rachunkowych może stać się nie tylko mocno uciążliwe, jak również nieopłacalne pod względem finansowym. Wadą jest również zawiłość przepisów dotyczących odpowiedzialności za zobowiązania – zanim więc zdecydujemy się na taką spółkę warto zagłębić się w obowiązujące prawo. biznesowy http://artykuly-do-przedruku.pl/