czwartek, listopad 21, 2024
czwartek, 25 lipiec 2013 19:48

Własny second hand? Tak, ale z głową

Od wielu lat obserwujemy jak krótki jest żywot poczciwych lumpeksów. Niemal każdego roku , nawet w najmniejszych miastach powstają nowe sklepy, ale też rokrocznie zamykane są kolejne. Czy ten biznes jest jeszcze opłacalny? Jaki jest klucz do sukcesu tych, którzy pozostają na rynku najdłużej?
Przemyślana strategia to podstawa


Przede wszystkim zwróć uwagę na swój lokalny rynek. Przyłóż się do analizy konkurencji, a być może pozwoli ci to wysunąć zaskakujące wnioski. Przyjrzyj się zarówno tym przedsiębiorstwom, które od lat dobrze prosperują, jak i tym, które poniosły porażkę już w pierwszym roku działalności. Dzięki temu unikniesz popełnienia tych samych błędów.

Postaw na atrakcyjny schemat sprzedaży. W dzień nowej dostawy ustal wysokie ceny i z każdym dniem powoli je obniżaj. Ludzie kochają przeceny i z pewnością często będą odwiedzać twój sklep. W ostatni dzień cena powinna być najniższa – od 1 do 5zł. Dzięki temu zyskasz miejsce na nowe ubrania, a także zdobędziesz stałych klientów. Ten sposób nie zawsze łatwo jest zastosować w praktyce. W mniejszych miejscowościach towar często zalega miesiącami i nikt nie jest nim zainteresowany, mimo, że często jest dobrej jakości. Sieci lumpeksów przerzucają niesprzedane ubrania z jednego sklepu do drugiego, aby zapewnić sobie różnorodność i zwiększyć szansę na sprzedaż. Podobny problem z zastojem towaru mogę mieć butiki, które stawiają na ekskluzywną odzież używaną. Tu także wymiana towaru nie przebiega dynamicznie.
Dogodna lokalizacja, a może second hand online?

Minęły już czasy, kiedy ludzie preferowali lumpeksy zlokalizowane w miejscach, gdzie trafienie na znajomych było jak najmniej prawdopodobne. Obecnie nikt nie wstydzi się kupować ubrań typu second hand, a nawet stało się to modne. Kobiety chwalą się perełkami wyszperanymi za ułamek ceny rynkowej. Z podobnych sklepów korzystają również celebrytki i znane gwiazdy, licząc na nietypowe kroje i unikatowe dodatki od znanych projektantów. Dzięki dobremu umiejscowieniu sklepu zaoszczędzisz na reklamie. Ludzie sami cię odnajdą! Zwróć uwagę na wysokość czynszu i opłat – może się okazać, że nie stać cię na tak dobry lokal.

Możesz także wykorzystać to, że internetowe lumpeksy cieszą się coraz większą popularnością. Odzież jest zazwyczaj zadbana i pozbawiona wad. Na sprzedawane produkty można również narzucić wyższą marżę i zdobyć klientów z całego kraju, a nawet spoza jego granic. Sklep internetowy stanowi ponadto doskonałe dopełnienie sklepu stacjonarnego – dzięki niemu masz szansę sprzedać ubrania, na które nie ma zainteresowania w lokalu.http://www.16ton.pl/wp-admin/post-new.php

Tego typu sklep internetowy posiada również wady. Przede wszystkim prowadzenie go jest bardzo czasochłonne. Każdą rzecz musisz osobno sfotografować i opisać, ponieważ wszystkie sprzedawane przez ciebie ubrania są jedyne w swoim rodzaju. Przewagę mają sklepy z dużą ilością ubrań jednego modelu. Często mogą nawet wykorzystać zdjęcia katalogowe udostępnione przez producenta, a resztę czasu poświęcić między innymi na sprawy związane z marketingiem.
Czy to się opłaca?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od dobrze wykonanego biznesplanu oraz wprowadzenia go w życie. Sklepy z odzieżą używaną z pewnością nie przynoszą już takich dochodów, jak jeszcze kilka lat temu, ale wciąż posiadają swój potencjał, który warto wykorzystać.  happyendings http://www.16ton.pl/