wtorek, styczeń 21, 2025
wtorek, 06 marzec 2018 12:40

Laktator ręczny - na co zwrócić uwagę decydując się na jego zakup?

Laktator to jeden z najbardziej przydatnych gadżetów w okresie opieki nad niemowlęciem. Wykorzystywany od pierwszych dni po narodzinach dziecka, wspiera naturalne karmienie piersią. Jeżeli więc kompletujesz wyprawkę i decydujesz się na laktator ręczny, sprawdź jak dokonać dobrego zakupu.

Laktator ręczny to proste i nieskomplikowane w działaniu urządzenie, dzięki któremu możliwe jest odciąganie mleka z piersi. Świetnie sprawdza się w pierwszych godzinach po porodzie, pomagając stymulować laktację. Przydaje się również w późniejszym okresie – wspiera kobietę w walce z kryzysem laktacyjnym lub nawałami pokarmu. Wykorzystywany jest ponadto wówczas, gdy kobieta musi wrócić do pracy, a chce nadal podawać dziecku naturalny pokarm. Nic więc dziwnego, że dla większości kobiet urządzenie trafia na listę wyprawkową.

Rodzaje laktatorów ręcznych

Zanim zdecydujesz się na konkretny model laktatora ręcznego, poznaj ich rodzaje. Chociaż wszystkie służą temu samemu, różna jest zasada ich działania. To sprawia, że jedne urządzenia są wygodniejsze w obsłudze niż pozostałe.

  • Laktator gruszkowy

Ma gruszkę, której zaciskanie i puszczanie prowadzi do wytworzenia podciśnienia. Dzięki temu możliwe jest zasysanie brodawki, a co za tym idzie – wypływ pokarmu.

  • Laktaktor tłokowy

Zasada działania zbliżona jest do działania strzykawki. Lejek należy przyłożyć do piersi, a następnie miarowo nacisnąć tłok. W ten sposób mleko napłynie do butelki.

  • Laktator z pompką

To obecnie najbardziej popularny i zarazem najwygodniejszy w użytkowaniu gadżet. Obsługa sprowadza się do przyłożenia lejka do piersi, a następnie energicznym naciskaniu pompki. Wytworzone w ten sposób podciśnienie powoduje wypływ pokarmu.

Jedna faza kontra dwufazowość

Odciąganie mleka za pomocą laktatora ręcznego wymaga znacznie więcej wysiłku i czasu w porównaniu z laktatorem elektrycznym. Aby zwiększyć efektywność tego procesu, warto zwrócić uwagę na sposób działania takiego sprzętu.

Wiele laktatorów ręcznych działa w oparciu o jedną fazę – oznacza to możliwość odciągania pokarmu w stałym tempie. Natomiast nowoczesne laktatory ręczne są dwufazowe:

  • faza wywołania wypływu pokarmu – imituje szybkie i płytkie ssanie niemowlęcia
  • faza odciągania efektywnego – imituje wolne i głębokie ssanie dziecka, powodując maksymalny wypływ mleka.

Cena może mieć znaczenie

Laktatory ręczne to akcesoria nawet kilkakrotnie tańsze niż urządzenia elektryczne. Warto jednak mieć świadomość, że i między modelami manualnymi występują spore różnice cenowe. Najprostsze modele ręczne mogą kosztować niewiele ponad 30 zł, zaś laktatory manualne dwufazowe to wydatek rzędu 100-150 zł.

Zastanawiasz się, jaki laktator wybrać? Zwróć uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim wygodę użytkowania oraz łatwość utrzymania wszystkich elementów w bezwzględnej czystości.