Świadomość tego, jak krzywy zgryz może przyczynić się do drastycznego spadku samooceny dziecka, mobilizuje rodziców do szukania szybkiej pomocy, gdy z zębami zaczyna robić się coś niedobrego. Warto jednak wiedzieć, że pierwsza wizyta u ortodonty powinna odbyć się zdecydowanie wcześniej niż dopiero w momencie, w którym zauważymy krzywo rosnące zęby.
Kiedy udać się na pierwszą wizytę u ortodonty?
Pierwsza wizyta u ortodonty może odbyć się, gdy dziecko jest we wczesnym wieku przedszkolnym. Wtedy lekarz będzie mógł ocenić rozwój zgryzu i ewentualnie wychwycić pewne nieprawidłowości. Dodatkowo poinstruuje rodziców, na czym polega prawidłowa profilaktyka wad zgryzu. Warto podkreślić, że nawet 80% wad zgryzu bierze się z oddziałujących czynników zewnętrznych. Posiadając wiedzę, co jest szkodliwe, łatwiej temu zapobiec. W wielu przypadkach odpowiednie postępowanie rodziców względem dziecka pozwoliło uchronić malucha przed wadą zgryzu.
Pierwsza wizyta u ortodonty najczęściej odbywa się dopiero wtedy, gdy rodzice zauważają u dziecka pewne nieprawidłowości w budowie lub funkcjonowaniu zgryzu. W tym momencie oczywiście nie jest za późno, ale wtedy zazwyczaj musimy myśleć już o leczeniu, a nie o typowej profilaktyce.
Gdzie zaprowadzić dziecko na pierwszą wizytę?
Wybierając miejsce, w którym odbędzie się pierwsza wizyta ortodontyczna, warto zwrócić uwagę na to, czy w danym gabinecie pracują ortodonci posiadający doświadczenie i dobre podejście do dzieci. Tylko takie osoby zagwarantują nam najlepsze efekty leczenia, a także sprawią, że wizyta nie będzie źródłem stresu, a atrakcją czy przyjemnością. Przykładem takiego miejsca jest centrum stomatologiczne, z którego ofertą można zapoznać się na stronie www.centrum-ortodontyczne.pl.