niedziela, grudzień 22, 2024
wtorek, 01 wrzesień 2015 08:57

Detal nadaje pokojom dziecięcym charakteru

Urządzenie pokoju dla dziecka wbrew pozorom nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Ważne tylko, by pamiętać o oddzieleniu poszczególnych stref: do zabawy, do spania, a jeśli dziecko jest starsze, także do nauki. Dziecko posiada wówczas miejsce gdzie przechowuje zabawki i miejsce, w którym wyciszy się i skupi na nauce. Taki podział gwarantuje również łatwiejsze utrzymanie porządku.

Nawet jeśli pokój jest stosunkowo mały, można z łatwością zachować ten podział. Pomocne są łóżka na antresoli, warto też zrezygnować ze stojących regałów na rzecz półek, które ograniczają zużycie przestrzeni. Dodatkowo do przechowywania należy wykorzystać każdy dostępny schowek, na przykład przestrzeń pod łóżkiem.

Motyw pokoju

Mniejsze dzieci uwielbiają pokoje, które całe są podporządkowane głównemu motywowi, którym jest na przykład ich ulubiona kreskówka czy główne zainteresowanie. Nawet jeśli nie mamy zamiaru kupować mebli w kształcie samochodu czy zamka księżniczki, możemy wprowadzić do pokoju takie detale, które razem stworzą jego klimat, na przykład ładne lampy dziecięce. Ciekawy efekt dają naklejki na ściany ze specjalnych materiałów, które w dodatku za jakiś czas będzie można bezproblemowo usunąć, nie pozostawiając śladów na ścianach. Odejdą one też bez kawałków farby. Innym sposobem jest fototapeta na większej powierzchni pokoju, która powinna zdecydowanie zaspokoić potrzeby dziecka w zakresie kontaktu z jego idolem lub innymi ulubieńcami.

Pokój dla dwojga

Jeśli dwójka rodzeństwa dzieli ze sobą pokój, trzeba podzielić go na dwie strefy, w miarę możliwości stosując jakąś granicę, na przykład stawiając regał czy parawan pomiędzy dwoma łóżkami czy biurkami. W skrajnych wypadkach można zastosować lekką ściankę działową. W każdej części musi być jednak taka sama ilość światła dziennego. Do takiego pokoju najlepiej jest wybierać meble o uniwersalnym wyglądzie i kolorystyce, które z czasem wytrzymają zmiany zainteresowań i dorastanie dzieci. Jeśli chodzi o ich tymczasowe zainteresowania, najlepiej wyrazić je przez dodatki, czyli np. wspomniane lampy dziecięce w ciekawych kształtach. O nich za chwilę.

Detale i akcesoria

Jednym z ciekawych przykładów dziecięcych akcesoriów, który jednocześnie odpowiada zainteresowaniom i gustom dzieci, a zarazem pełni ważną funkcję, są specjalne lampy dziecięce, które mogą przybierać najróżniejsze kształty – balonów, misiów, kolorowych świetlistych girland w ulubionych kolorach dziecka... i nie tylko. To bardzo praktyczny pomysł na prezent i szybką odmianę dziecięcego pokoju. Lampy takie dostępne są w wersjach na biurko, stojących, czy nawet do zawieszenia pod sufitem i w szybki i prosty sposób nadają pokojom dziecięcym wyjątkowego charakteru.