wtorek, styczeń 21, 2025
środa, 13 sierpień 2014 16:23

Ibuvit – Po co Maluchowi witamina D?

Medana Pharma SA- ibuvit K+D – suplement diety uzupełniający niedobór witamin K i D u niemowląt Medana Pharma SA- ibuvit K+D – suplement diety uzupełniający niedobór witamin K i D u niemowląt

 Wszystkie witaminy są ważne w procesie prawidłowego rozwoju twojego dziecka. Jednak witamina D jest ważna szczególnie. Nie warto dyskutować, czy w pierwszych latach życia dziecka witamina D jest najistotniejszą, czy tylko istotną.

Dość powiedzieć, że odpowiada ona za prawidłową budowę kośćca – bo dzięki niej w organizmie wchłania się wapń i fosfor – więc zapobiega krzywicy. W jej obecności łagodniej przebiegają stany zapalne skóry, korzystnie wpływa też na rozwój układu nerwowego i mięśniowego. Badania wykazały także, że właściwy poziom witaminy D w dzieciństwie minimalizuje ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1 w wieku dorosłym1.

 Skąd ją brać?

Witamina D jest jedyną, którą nasz organizm może wytworzyć samodzielnie, przy udziale promieni słonecznych. Problem jednak w tym, że w naszej strefie klimatycznej słonecznych dni jest jak na lekarstwo, a w czasie plażowania i spacerów przy bezchmurnym niebie skórę dzieci powinnyśmy szczególnie staranne zabezpieczać filtrami ochronnymi, które blokują dostęp promieni słonecznych. Alternatywnym źródłem pozyskania witaminy D jest dieta: najpierw nasz pokarm, potem podawane maluchowi mieszanki mleczne, zawierające kompleks witamin, w tym D, a wreszcie prawidłowo skomponowane dziecięce posiłki. Jednak ilość pozyskanej w ten sposób witaminy D jest cały czas niewystarczająca, by stworzyć profilaktyczną tarczę ochronną dla naszego dziecka.

Jak suplementować witaminę D?
Dawkowanie witaminy D określają zalecenia Krajowego Konsultanta i Zespołu Ekspertów w Dziedzinie Pediatrii. Dla wcześniaków i noworodków donoszonych przewiduje się od 400 maksymalnie do 1000 jednostek na dobę od pierwszych dni życia. Suplementacja zależy od tego, czy dziecko od pierwszych dni życia jest karmione wyłącznie piersią, czy też mlekiem modyfikowanym. Jeśli piersią – bezwzględnie potrzebuje dodatkowej dawki witaminy D. Jeśli mlekiem modyfikowanym – to dawkowanie zależy od ilości tej witaminy w konkretnej mieszance oraz od tego, ile dziecko je. Kiedy więc karmimy tylko mlekiem modyfikowanym lub wspomagamy nim karmienie piersią, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który ustali odpowiednią dawkę suplementacji.

Natomiast dawkowanie dzieci do 10. roku życia wynosi do 2000 jednostek na dobę. W niektórych przypadkach – m.in. wyjątkowo słonecznym lecie czy nadwadze – należy pod kontrolą lekarza zmodyfikować dawkę lub ograniczyć suplementację do miesięcy jesiennych i zimowych.

Nie zapominajmy o witaminie K

Bardzo istotna w procesie prawidłowego rozwoju malucha jest także witamina K. Wspomaga prawidłowy wzrost i rozwój układu kostnego oraz reguluje proces krzepnięcia krwi. Będąc w ciąży, a potem karmiąc piersią, musimy wzbogacić swój jadłospis w zielone warzywa liściaste i oleje roślinne – wszystkie bogate w witaminę K – ale nie uchroni nas to przed koniecznością dodatkowej suplementacji. Zalecenia Zespołu Ekspertów wskazują, aby u dzieci karmionych mlekiem matki podawać doustnie w okresie pomiędzy drugim tygodniem a trzecim miesiącem życia 25 µg witaminy K dziennie.

Naukowe fakty o witaminie D

Najlepiej poznaną funkcją witaminy D jest zwiększanie jelitowego wchłaniania wapnia i fosforu. Dzięki temu zapobiega ona krzywicy u dzieci i wpływa na prawidłowy rozwój układu kostnego.

Synteza witaminy D zależy od dawki promieniowania słonecznego – czasu ekspozycji na słońce oraz pory roku. Aby zsyntetyzować wystarczającą dzienną dawkę witaminy D – w przypadku dorosłej osoby o białej skórze, żyjącej w naszej szerokości geograficznej – potrzeba ok. 15 minut przebywania na słońcu od maja do września i operowania promieni co najmniej na 18% powierzchni ciała. Zimą, na skutek małego natężenia promieniowania, zdolność do syntezy witaminy D spada, nawet u osób długo przebywających na zewnątrz.
Filtry słoneczne hamują syntezę witaminy D nawet w 90%.

Maksymalne średnie dobowe dawki doustne witaminy D 1

 

REKOMENDACJE DOTYCZĄCE SUPLEMENTACJI WITAMINĄ D W POPULACJI OGÓLNEJ

Wiek

Zalecana Dawka

Uwagi

0 - 6 miesiąc życia

400 IU/dobę
(10,0 μg/dobę)

Suplementacja witaminą D powinna być wprowadzona już w pierwszych dniach
życia.

6 - 12 miesiąc życia

400-600 IU/dobę
(10,0-15,0 μg/dobę)

Dawka w zależności od zawartości witaminy D w diecie.

1 - 18 lat

600-1000 IU/dobę
(15,0-25,0 μg/dobę)

Dawka zalecana:
- w okresie od września do kwietnia
- przez cały rok jeśli nie ma zapewnionej w okresie letnim wystarczającej
skórnej syntezy witaminy D
Dawka zalecana zależy od masy ciała.

 

Źródło: Witamina D: Rekomendacje dawkowania w populacji osób zdrowych oraz w grupach ryzyka deficytów - wytyczne dla Europy Środkowej 2013 r.


Ibuvit D – suplement diety uzupełniający niedobory witaminy D

Skład:
Jedna kapsułka typu twist-off preparatu ibuvit D zawiera 10 µg, czyli 400 j.m witaminy D.

Zastosowanie
Od pierwszych dni życia malucha.

Dawkowanie
U niemowląt i dzieci karmionych piersią zalecane jest podawanie zawartości jednej kapsułki „twist-off” dziennie. Przy karmieniu mieszanym lekarz ustala dawkę indywidualnie, uwzględniając zawartość witaminy D w podawanym mleku modyfikowanym.
Podaż witaminy D z pokarmu kobiecego nie musi być uwzględniana, bo jej stężenie w naturalnym pokarmie matki jest bardzo niskie.

Cena: 12 zł/30 kapsułek


ibuvit K+D – suplement diety uzupełniający niedobór witamin K i D u niemowląt

Zastosowanie
Od drugiego tygodnia do końca trzeciego miesiąca życia dzieci karmionych mlekiem matki.

Skład
Jedna kapsułka typu twist-off preparatu ibuvit K+D zawiera witaminę D w dawce 10 µg, czyli 400 j.m. oraz witaminę K w dawce 25 µg.

Dawkowanie
Należy podawać zawartość jednej kapsułki twist-off dziennie.
Dawkowanie może być modyfikowane zgodnie ze wskazaniem lekarza.

Cena: 26 zł /30 kapsułek twist-off

Wytwórca:
Medana Pharma SA

Produkty ibuvit D oraz Ibuvit K+D są dietetycznymi środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia medycznego. Należy je przyjmować pod nadzorem lekarza.