niedziela, grudzień 22, 2024
poniedziałek, 24 marzec 2014 17:42

Zaparcia – gdy maluszek ma problem

Dzieci karmione piersią rzadko mają zaparcia. W mleku matki znajdują się bowiem substancje, które mają wpływ na częstotliwość wypróżnień u maluszków. Jeśli mama dodatkowo dba o swój jadłospis, je dużo warzyw i owoców, pije spore ilości wody, dostarcza z menu płyny, maluszek zazwyczaj robi kupkę bez problemu.

W pierwszych tygodniach po porodzie nawet kilkakrotnie w ciągu dnia, po każdym karmieniu, co wymusza na młodej mamie częste przebieranie pieluszki. Wraz z dorastaniem, ilość stolców oraz liczba wypróżnień staje się regularna i dość przewidywalna. Matka może łatwo ocenić, czy wszystko pod tym względem jest w porządku.

Kiedy mówimy o zaparciach u dzieci?

Zaparcia u dzieci pojawiają się wtedy, kiedy maluszek ma problem z oddaniem stolca. Kupki są twarde, mają formę kuleczek, często również są obfite. Może pojawić się również krew lub śluz.

Młodsze dzieci mogą płakać, starsze zamierać i chować się, przestraszone bólem jakiego doświadczają. Dopiero wypróżnienie przynosi oczekiwaną ulgę.

Zaparcia u dzieci – przyczyna

Dzieci mają zaparcia z różnych przyczyn. Najczęściej problemem jest słaba praca jelit, czynniki genetyczne (rodzinna predyspozycje do zaparć). Źródłem kłopotu może być nieprawidłowa dieta dziecka (na przykład za mała ilość płynów) lub nieodpowiednia dieta matki karmiącej piersią (za mało warzyw, owoców).  Z menu należy wyeliminować produkty zapierające takie, jak: czekolada, ryż, banany, białe pieczywo. Warto je zamienić na: ciemne pieczywo, surowe owoce i warzywa, soki owocowe i warzywne.

Często zaparcia związane są ze stresem, na przykład z powodu odpieluchowania, czy zmiany sytuacji życiowej: pójścia do żłobka, przedszkola, narodzin rodzeństwa.

Zaparcia u dzieci mogą być spowodowane na przykład grzybicą powstającą po kuracji antybiotykami.

Przyczyną zaparć u niemowląt może być przyjmowanie zbyt dużej ilości mleka krowiego. Często wyeliminowanie przez mamę karmiącą produktów mlecznych pozwala na zażegnanie problemu.

Co na zaparcia u dzieci?

Jeśli zaparcia to problem sporadyczny, można spróbować sobie z nim poradzić na własną rękę. Często pomocna jest zmiana menu: włączenie większej ilości warzyw i owoców, można się posilić również różnymi herbatkami, na przykład koperkową czy rumiankową, która ułatwia wypróżnianie.  W zaparciach pomocne mogą być ćwiczenia wykonywane u małych dzieci, na przykład zginanie nóżek w kolankach, które ułatwia uwolnić nadmiar gazów oraz pobudza pracę układu pokarmowego.

Jeśli problem jest duży, często się powtarza, warto skonsultować sprawę z pediatrą, który może zalecić bardziej zdecydowany środek. Ponadto może być konieczne wykonanie specjalistycznych badań, które pozwolą wykluczyć poważne choroby.

Kiedy koniecznie do lekarza?

Wizyta u lekarza jest niezbędna, jeśli dziecko ma problemy z wypróżnianie, płacze, ma gorączkę, w stolcu pojawiła się krew lub śluz. Takie objawy powinny niepokoić zwłaszcza w przypadku niemowląt, których nie wolno leczyć na własną rękę.

Najważniejsza jest profilaktyka. Warto zadbać o to, by menu dziecka i matki karmiącej piersią było dobrze skomponowane, co ma wpływ na pracę układu pokarmowego i przeciwdziała wystąpieniu zaparć.

 

Autor artykułu
Portal dla rodziców promujący racjonalne rodzicielstwo, propagujący zdrowe podejście do wychowywania dzieci. Bez wpadania w skrajności. Więcej na ten temat przeczytaszna stronie sosrodzice.pl.