wtorek, styczeń 21, 2025
wtorek, 18 marzec 2014 17:11

Spacery z dzieckiem

 Wybór odpowiedniego wózka dla dziecka to dla wielu przyszłych i obecnych rodziców wyzwanie na miarę wyboru samochodu. Wybór tak samo ważny, co niełatwy. Czy wybrać cięższy i stabilniejszy wózek typowo miejski, czy nieco lżejszy - terenowy, lepiej amortyzujący podmiejskie wyboje? Tradycyjną, głęboką gondolę, czy składaną spacerówkę? Agito.pl podpowiada, jak wybrać bezpieczny i funkcjonalny wózek, dopasowany do wieku dziecka, stylu życia jego rodziców i miejsca zamieszkania.

Wiek pasażera- niemowlę i starsze dzieci
Pierwszym kryterium, którym należy się kierować przy wyborze wózka jest wiek dziecka. Zasada jest prosta: im mniejsze dziecko, tym większego wózka potrzebuje. Dlatego przyszli, lub świeżo upieczeni rodzice, powinni rozglądać się za dużym, głębokim wózkiem, tzw. gondolą, np. Graco Gondola Evo Grape.

 

 Wózek typu gondola charakteryzuje się szerszą i stabilniejszą konstrukcją jest raczej ciężki, odpowiedni dla niemowląt, których naturalną pozycją ciała jest pozycja leżąca. Przy zakupie tego typu wózka warto pamiętać o odpowiedniej wielkości gondoli, lepiej wybrać wielkość „na zapas”, ponieważ dzieci szybko rosną i dobrze, gdyby wózek posłużył nieco dłużej. Duża gondola zapewni komfort jazdy maluszkowi, a w razie wizyty u znajomych lub w centrum handlowym, bez problemu posłuży za łóżeczko. Burty gondoli muszą być sztywne i wysokie, pokryte bezpieczną tkaniną, koniecznie oddychającą- najlepiej z naturalnych materiałów. Jak to bywa w przypadku niemowlaków - należy liczyć się z koniecznością częstego prania. Wybieraj materiał dobrej jakości, który łatwo się zdejmuje i pierze. Możesz wybrać też coś w ciemniejszej kolorystyce. Jakie funkcje w gondolach ułatwią nam życie? Możliwość ustawienia jej przodem lub tyłem do kierunku jazdy oraz regulowania wysokości uchwytów i podnóżka. 

6-7 miesięcy to wiek, w którym dziecko zaczyna podziwiać świat w pozycji siedzącej, to również odpowiedni moment na zastąpienie gondoli spacerówką. W przeciwieństwie do głębokiego wózka, jej wybór może być podyktowany nie tylko komfortem i bezpieczeństwem dziecka, ale również indywidualnymi potrzebami rodziców, ich stylem życia oraz miejscem zamieszkania. Właściwie dobrana spacerówka, godzi ze sobą potrzeby dziecka i jego rodziców.

 

Miejsce zamieszkania - miasto i przedmieścia
Miejsce zamieszkania , czyli tak naprawdę miejsce przyszłych spacerów, ma istotny wpływ na wybór właściwej spacerówki i powinien być jednym z głównych kryteriów wyboru wózka. Mieszkańcy terenów podmiejskich powinni zwrócić szczególną uwagę na to, aby była ona dość ciężka, a koła posiadały amortyzatory, np. Quinny Zapp Xtra Blue Charm.

Dobrze jest wybrać koła szerokie i dmuchane, odpowiednio amortyzowane. Dzięki nim jazda po wybojach i innych nierównościach terenu, nie obudzi śpiącego dziecka i będzie łatwiejsza dla rodzica.

Z kolei rodziny mieszkające w miastach mogą pozwolić sobie na wybór wózka o mniejszych kołach, które doskonale sprawdzają się w miejskiej infrastrukturze - na chodnikach, asfalcie i gładkiej nawierzchni centrów handlowych, np. X-lander X-fit.

Również obecność amortyzatorów, innych niż podstawowe, nie powinna być pierwszym kryterium wyboru wózka do miasta. Uwagę należy natomiast zwrócić na to, żeby konstrukcja wózka była lekka i zwrotna, co umożliwi łatwe manewrowanie w miejskiej dżungli krawężników i ciasnych parkingów. Rodzice, podróżujące samochodem, powinni rozważyć zakup wózka, który nie tylko zmieści się w bagażniku, ale i pozostawi tam trochę wolnej przestrzeni na torby z zakupami. Właściwy wózek dla zmotoryzowanych mam to taki, który łatwo jest samodzielnie złożyć do niewielkich rozmiarów, np. Caretero Alfa.

Trening z pasażerem
Spacer z małym dzieckiem, nie musi oznaczać rezygnacji z hobby, którym jest bieganie, lub jeżdżenie na rolkach. Rodzice maluchów, którym zależy na realizowaniu swojej sportowej pasji i jednoczesnym zaszczepieniu swoim dzieciom miłości do aktywnego spędzania czasu, powinni wybrać specjalny wózek do joggingu, np. Baby Jogger City Mini.

Jogger to specjalnie skonstruowany wózek, który umożliwia swobodny bieg rodzica przy zachowaniu całkowitego bezpieczeństwa pasażera. Charakteryzuje się lekką, przeważnie aluminiową, bardzo wytrzymała ramą o nisko położonym i przesuniętym w kierunku tylnej osi środku ciężkości. Dzięki temu sterowanie wózkiem polegające na delikatnym unoszeniu przedniego koła jest łatwiejsze i nie wymaga dużego wysiłku. Duże, zwykle trzy, doskonale amortyzowane koła, wyposażone w terenowe opony, bardzo dobrze zachowują się na różnych nierównościach leśnych lub górskich ścieżek. Biegać można przecież nie tylko po asfaltowych alejkach parku- leśne dukty pośród zieleni i ciszy jeszcze lepiej sprzyjają relaksowi i głębokiemu dotlenieniu dziecka oraz intensywnemu treningowi rodzica. Bezpieczeństwo pasażera gwarantuje ręczny hamulec z blokadą oraz pięcio-punktowe pasy bezpieczeństwa.

Eko wózek
Rodzice zaangażowani w ekologię, z satysfakcją przyjmą wiadomość o dostępności na polskim rynku wózka w 100% przyjaznego środowisku, np. Greentom Upp. Ten „zielony” wózek wykonany jest w całości z przetworzonego plastiku: rama z przetworzonego polipropylenu, a siedzisko z przetworzonych butelek PET, który czyni go wyjątkowo lekkim. Uwagę przykuwa jego skandynawski design- prosta, nowoczesna forma, nawiązująca do stylistyki klocków LEGO.

 

Media