niedziela, grudzień 22, 2024
poniedziałek, 22 kwiecień 2013 15:00

Zabawki przyszłości - znajdź interaktywną zabawkę odpowiednią dla wieku Twojego dziecka!

Autor: Magdalena Kordaszewska - ekspert ds. zabawek i akcesoriów dla dzieci. Redaktor naczelna serwisu z recenzjami produktów dla dzieci www.zabawkowicz.pl testującego zabawki razem z dziećmi i rodzicami.
Prowadząca cykl "Mali eksperci testują zabawki" dla Dzień Dobry TVN, autorka cyklu "Mama ma malucha" dla Pytania na Śniadanie TVP2. Jurorka najważniejszych konkursów branży zabawkarskiej. Prywatnie mama dwóch córek.

W XXI wieku elektroniczne gadżety otaczają nas ze wszystkich stron stanowiąc nieodłączny element codziennego życia. Nic więc dziwnego, że także dzieci nie wyobrażają sobie świata bez interaktywnych zabawek. Są to urządzenia nie tylko współpracujące z dzieckiem i służące rozrywce, lecz także praktyczne pomoce edukacyjne. Nie dziwi zatem, że zabawki na baterie stają się coraz bardziej popularne. Drogi rodzicu, poniżej znajdziesz opis interaktywnych zabawek na baterie, dzięki którym Twoje dziecko będzie rozwijać zmysły, pobudzać kreatywność, a także w ciekawy sposób poznawać świat. Sprawdź, która zabawka jest najlepsza dla Twojego malucha!

Przyjemne z pożytecznym
Idealna zabawka nowoczesnego malucha powinna się poruszać, wydawać dźwięki, reagować na dotyk. Takie inteligentne funkcje posiadają głównie zabawki zasilane bateriami. Mają one rozwijać zmysły, pobudzać i stymulować dziecko do rozwoju. Im więcej różnorodnych bodźców, tym bogatsze są zdobywane doświadczenia. Nauka poprzez taką zabawę jest o wiele ciekawsza i zapewnia dzieciom wiele radości.

Ubezpieczenie od płaczu
W przypadku zabawek zasilanych na baterie źródło zasilania szybko się wyczerpuje i musimy często je wymieniać. Dlatego warto wybierając baterie do zabawek tego typu wybrać baterie rekomendowane do urządzeń energochłonnych czy typu hi-tech. Przykładem takich baterii są baterie Energizer Maximum z technologią PowerBoost, które działają aż do 70% dłużej*, a przez to rzadziej będziesz wymieniał/a baterie, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze i będziesz chronić środowisko.
Natomiast, jeśli lubisz trzymać baterie na zapas, tak na wszelki wypadek, wypróbuj baterie Energizer z technologią PowerSeal, która sprawia, że baterie zachowują moc do 10 lat**. Dzięki czemu zawsze, gdy sięgniesz po baterie masz pewność, że będą one w pełni naładowane i gotowe do użycia.

Dla dziecka w każdym wieku
Na rynku znajdziemy zabawki na baterie odpowiednie dla dzieci w każdym wieku, zaczynając od niemowląt, a kończąc na dzieciach w wieku szkolnym.

Niemowlak (wiek do 1 r. ż)
Najmłodszego malucha warto wyposażyć w zabawki, które świecą oraz odtwarzają dźwięk, jak np. ruchome zabawki z pozytywką. Bardzo popularne i lubiane przez niemowlaki są grające karuzele nad łóżeczko i lampki interaktywne. Zabawki te stymulują rozwój zmysłów, oddziałując na dotyk, słuch i wzrok. Rozwijający się jeszcze wzrok pozwala dziecku do 3 miesiąca życia najlepiej dostrzegać obiekty znajdujące się blisko, z czasem widzenie dziecka staje się coraz bardziej ostre, w 12 m-cu życia dorównuje dorosłemu człowiekowi. Obracające się zabawki, grająca melodia, to doskonała stymulacja rozwijającej się percepcji wzrokowej i słuchowej. Noworodki potrafią reagować na zmiany intensywności światła, odróżniają kolor zielony od czerwonego, a w wieku 4 m-cy rozróżniają podstawowe barwy. Dobrym pomysłem dla najmłodszych są także interaktywne konsole z odtwarzaniem dźwięków. Na początku swojego rozwoju dziecko preferuje czyste tony. Poprzez słuchanie muzyki rozwija zmysł słuchu, poznaje dźwięki, uczy się zwracać na nie uwagę. Dodatkowo urządzenia tego typu uczą m.in. pierwszych słów.

Małe dziecko (wiek 2-3 r. ż.)

Z myślą o dzieciach uczących się raczkować i chodzić powstały zabawki typu „Naciśnij i jedź”. Maluchy samodzielnie mogą wprawić je w ruch. Zabawki zachęcają dzieci do samodzielnego poruszania, uczą utrzymywać równowagę, ćwiczą też koordynację wzrokowo-ruchową, tak ważną w chwytaniu i manipulowaniu przedmiotami. Ruchoma zabawka dodatkowo wykształca spostrzegawczość i refleks. U małych dzieci bardzo ważne jest rozwijanie i doskonalenie zdobytych już umiejętności. Ogromną rolę odgrywają tu interaktywne zabawki edukacyjne nawiązujące do codzienności. Maluchy mogą poznawać różnorodne zawody i słownictwo. Poprzez zabawki tematyczne tj. kasa sklepowa, dziecięcy laptop, uczyć się także liczenia, czy wykonywania poleceń. Takie zabawki kształtują myślenie, wyobraźnię, rozwijają zdolności manualne. Warto zwrócić uwagę także na zabawki muzyczne. Uwrażliwiają one dziecko na dźwięk, kształtują wrażliwość muzyczną i rozwijają wyobraźnię. Słuchanie muzyki i obcowanie z nią tworzy nowe połączenia nerwowe, pobudza umysł do działania, relaksuje i umila czas.

Przedszkolak (wiek 4-6 r. ż)
Przedszkolaki są w wieku tzw. apogeum motorycznego, potrzebują jak najwięcej ruchu, w czasie którego spożytkują nagromadzoną energię. Doskonałym rozwiązaniem w tym wypadku jest bezprzewodowa konsola do gier. Lekka, trwała i wodoodporna konstrukcja zapewni wielogodzinną zabawę oferując gry ruchowe, quizy, słuchanie bajek i muzyki. Urządzenia na baterie można uruchomić w każdym miejscu, bez martwienia się o źródło zasilania. Zabawki mogą także uczyć troski o innych i odpowiedzialności. Interaktywne pluszaki, przypominające prawdziwe zwierzęta, wydają dźwięki, poruszają się i reagują na dotyk. Można je karmić i do nich mówić. Takie zabawki, to wspaniałe przygotowanie dziecka do zakupu prawdziwego zwierzątka lub rekompensata za jego brak.

Starsze dzieci (wiek 7-12 r. ż.)
Starsze dzieci w swojej zabawie kierują się własnymi upodobaniami i zainteresowaniami. Pojawia się pierwsze hobby. Wiele dzieciaków oddaje się modelarstwu, chłopcy lubią budować przestrzenne makiety po których m.in. jeżdżą kolejki. Taka zabawa uczy wytrwałości, precyzji, cierpliwości. Rozwija zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną, zdolności konstruktorskie. Dzieci interesują się robotami, zdalnie sterowanymi zabawkami, które doskonale kształtują refleks, koncentrację uwagi i logiczne myślenie.