To co pozostało w nim niezmienne, to minimalizm, drewno w połączeniu z bielą, a także akcentami czerni i szarości. Style ten wyjątkowo przypadł do gustu polakom, co bardzo dobrze widać na zdjęciach wnętrz. Wpisując w grafikach google ,,projektowanie wnętrz warszawa’’ można zobaczyć wiele projektów, które wykonane są właśnie w stylu skandynawskim. Czym się on charakteryzuje i jakie są jego odmiany?
Dlaczego tak bardzo pokochaliśmy styl skandynawski?
Skandynawski styl urządzania wnętrz bardzo mocno przypadł nam do gustu i jest tego prosta przyczyna. W Polsce mamy bardzo zbliżone światło, jak w krajach nordyckich, ponieważ w naszej szerokości geograficznej jest znacznie mniej słonecznych dni, niż w krajach Europy Południowej. Z tego powodu tak dobrze sprawdzają się u nas jasne meble z czarnymi i kolorowymi detalami, w połączeniu z naturalnym drewnem i białymi ścianami.
Dzięki zastosowaniu takich barw i materiałów, przebywanie w takich wnętrzach zapewnia nam poczucie komfortu, gdy za oknem jest ciemno, szaro i ponuro.
Warto zauważyć, że naturalnie ciągniemy do wnętrz jasnych i przejrzystych, ponieważ pozwala nam to zapomnieć o panujących na zewnątrz warunkach atmosferycznych, które szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych potrafią być wyjątkowo nieprzyjemne.
Ewolucja stylu skandynawskiego
Styl skandynawski w ciągu ostatnich lat dość mocno ewoluował i wyróżniamy już poszczególne nurty takie jak:
• styl gustawiański – klasyka i tradycja,
• styl folkowy – dominują tu elementy skandynawskiego folkloru,
• styl New nordic – białe ściany, posadzka z jasnego drewna, a także jasne meble i dodatki.
Wszystkie odmieny tego stylu doskonale nadają się do wnętrz domów i mieszkań, ponieważ naturalnie rozświetlają pomieszczenie.