Jakość paliwa ma znaczenie
Zanim przejdziemy do omówienia zalet pelletu, czyli paliwa ekologicznego i ekonomicznego, zwróćmy uwagę, że określenia te są odpowiednie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z opałem pochodzącym ze sprawdzonych źródeł, wyprodukowanym z niezanieczyszczonych odpadów drzewnych, a w procesie produkcji poddawanym wielokrotnym kontrolom.
Dobrej jakości pellet spala się równo i długo, a co za tym idzie – w procesie spalania powstaje niewiele popiołu. Popiół się nie spieka, zatem nie występują problemy z zapychaniem podajnika ani inne kosztowne awarie. Ogrzewanie pelletem dobrej jakości jest rozwiązaniem ekonomicznym – nie trzeba wiele opału, by ogrzać pomieszczenia do pożądanej temperatury, czego nie można powiedzieć w przypadku opału złej jakości.
Inne zalety pelletu
W trosce o jakość powietrza
Ekonomiczne ogrzewanie jest niezwykle istotne dla użytkowników kotłów na biomasę, ale w ostatnich latach coraz większe znaczenie przywiązuje się również do kwestii ekologii. Pellet to paliwo pochodzenia naturalnego, powstające ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem wiórów i zrębów drzewnych. W procesie produkcyjnym do masy drzewnej nie dodaje się żadnych ulepszaczy czy lepiszczy, zatem opał jest wolny od szkodliwych substancji i zanieczyszczeń, a tym samym w procesie spalania nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu.
Komfort użytkowania kotłów na biomasę
Kolejną kwestią jest łatwość obsługi kotłów na pellet. Nowoczesne urządzenia grzewcze pracują niemal bezobsługowo przez długi czas, potrafią się same uruchomić, same pobierają odpowiednią ilość opału do paleniska. Świetnie sprawdzają się w domach jednorodzinnych (oczywiście nie tylko), zwłaszcza, gdy dom przez większość dnia stoi pusty. Wieczorem domownicy wracają do ciepłego domu i zamiast od razu biec do kotłowni, mogą spędzić czas w preferowany przez siebie sposób.