Mała architektura
Warto zauważyć, że w przypadku budowy małej architektury na terenie prywatnym, nie musimy uzyskiwać żadnych pozwoleń. W miejscach publicznych natomiast konieczne jest zgłoszenie chęci zbudowania małej architektury. W zgłoszeniu trzeba wskazać rodzaj oraz zakres danych prac, wraz z terminem rozpoczęcia. Konieczne jest również dołączenie oświadczenia o dysponowaniu danym terenem, szkiców, rysunków, czy projektów zagospodarowania.
Przykłady elementów małej architektury
W skład małej architektury wchodzą zazwyczaj kinkiety, lampy, fontanny, piaskownice, ławki, śmietniki, kapliczki, figury świętych i inne dekoracyjne wyroby. W przypadku architektury ogrodowej najczęściej wykorzystuje się figury ogrodowe, pergole, oczka wodne, murki, mostki, schodki i tym podobne. Jeśli chodzi o przestrzenie miast, najczęściej spotykane są stojaki na rowery, ławki, czy siłownie na świeżym powietrzu.
Zalety takiego rozwiązania
Jeśli posiadamy własny ogród o dość dużej powierzchni, mała architektura z pewnością się sprawdzi i będzie się atrakcyjnie prezentować. Okazuje się, że odpowiednie zagospodarowanie takiego terenu może dać wiele korzyści i całkowicie odmienić nasz ogród. W takim miejscu z chęcią będziemy spędzać czas w letnie dni, oddając się relaksowi na świeżym powietrzu. Warto postawić na takie przedmioty, które wpasują się w nasz gust i będą funkcjonalne. Ławeczki, altanki czy placyk zabaw z pewnością będą służyć nam i naszej rodzinie przez długi czas. Odmieniony ogród przyciągnie wzrok, a sporo roślinności doda uroku i klimatu.
Mała architektura jest używana nie tylko w miejscach użyteczności publicznej, ale także w prywatnych ogrodach. Najchętniej stawiamy na małe fontanny, ławeczki, kinkiety i lampy, które doskonale udekorują dany teren. Ładne otoczenie sprawi, że chętnie będziemy przebywać w takim miejscu.
Artykuł powstał we współpracy z http://www.promar-sj.com.pl
O sztuce i architekturze greckiej poczytasz na https://argonaut.edu.pl/architektura-grecka