Zakup własnego mieszkania to nie lada wydatek. Chociaż coraz więcej klientów płaci gotówką, to jednak dla wielu z nich jedynym sposobem na zamieszkanie na swoim nadal jest wzięcie kredytu mieszkaniowego.
Teraz ceny mieszkań są jeszcze wyższe niż w zeszłym roku, jak wskazują eksperci. Na jaki wydatek należy się przygotować?
Ceny ofertowe mieszkań w największych miastach w Polsce
Według statystyk przygotowanych wspólnie przez serwisy Bankier.pl oraz OtoDom, ceny mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym są obecnie na wysokim poziomie. Nie studzi to jednak zapałów kupujących, ponieważ zapotrzebowanie na lokale jest stale bardzo wysokie.
We wrześniu 2019 roku średnie ceny mieszkań w Warszawie wynosiły 8 325 złotych za metr kwadratowy na rynku pierwotnym i aż 10 806 złotych za metr kwadratowy na rynku wtórnym. Wysokie ceny zanotowano także w Krakowie i Gdańsku, gdzie za metr kwadratowy lokalu na rynku pierwotnym należy zapłacić odpowiednio 8 210 złotych i 8 225 złotych oraz na rynku wtórnym 9 392 złote oraz 9 769 złotych.
Nieco mniej kosztują mieszkania we Wrocławiu. Tu metr kwadratowy lokalu z rynku pierwotnego to średnio 7 368 złotych, natomiast na rynku wtórnym to 8 020 złotych za metr kwadratowy.
Aktualne ceny mieszkań we Wrocławiu można sprawdzić też na stronie dewelopera Vantage pod adresem: https://vantage-sa.pl/mieszkania-na-sprzedaz-we-wroclawiu/.
Małe metraże i dobra lokalizacja podwyższają ceny
Zaprezentowane powyżej ceny nieruchomości to średnie ceny ofertowe. Mogą one maleć, na przykład w wyniku negocjacji cenowych.
Warto jednak wskazać, że mogą także rosnąć. Głównymi czynnikami determinującymi większy koszt są mniejszy metraż nieruchomości oraz jej dobra lokalizacja – blisko centrum, linii komunikacyjnych. Różnice cenowe mogą w tym przypadku wynosić nawet powyżej 1 000 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.