Wpływ na to ma przede wszystkim specyfika zastosowanych materiałów oraz zastosowanie takiej sportowej odzieży. Termoaktywna odzież czyszczona powinna być wyłącznie z wykorzystaniem preparatów do tego celu przeznaczonych. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby ubrania pod wpływem prania nie straciły swoich doskonałych właściwości, takich jak możliwość odprowadzania skutecznego wilgoci czy regulacja temperatury ciała w czasie uprawiania sportu. Z całą pewnością do prania odzieży i bielizny termoaktywnej nie będą się nadawały tradycyjne domowe detergenty, które zastosowane w tym typie odzieży przyczynia się do zmniejszenia zdolności przenikania wilgoci przez materiał. Ponadto nie będą one w stanie skutecznie pozbyć się źródła nieprzyjemnych zapachów, w niektórych przypadkach dzięki silnym aromatom jedynie je na krótki okres czasu zamaskują.
Na rynku jest wiele różnego rodzaju preparatów, dostosowanych do prania odzieży termoaktywnej. Są one delikatne, a jednocześnie skutecznie są w stanie pozbyć się z ubrań i bielizny potu, brudu czy pyłu. Ubranie po praniu w takich środkach jest nie tylko czyste, ale również pozbawione źródła nieprzyjemnego zapachu. Ponadto przy praniu termoaktywnej odzieży, bez ryzyka pozbawienia jej cennych właściwości stosować można również:
-szare mydło (dobrej jakości),
-płatki mydlane,
-proszki i płyny do prania dedykowane do zastosowania na dziecięcej odzieży.
Natomiast przy czyszczeniu bielizny termoaktywnej bezwzględnie należy zrezygnować z środków czyszczących takich jak:
-proszki i płyny z dodatkiem zmiękczacza,
-płyny do płukania,
-wybielacze.
Należy także pamiętać o tym, że termoaktywna odzież i bielizna nie powinny być prane w temperaturze przekraczającej 40 stopni.
Odzież i bielizna termoaktywna mogą być poddawane czyszczeniu zarówno w pralce, jak i czyszczeniu ręcznemu. Warto jedna przy tym pamiętać, że przy stosowaniu każdego z tych sposobów należy bezwzględnie trzymać się pewnych zasad. W przypadku prania w pralce należy zastosować się do wskazań zawartych na metkach bielizny i odzieży. Dodatkowo należy zrezygnować z jej wirowania, a po wypraniu delikatnie wygnieść (pod żadnym pozorem nie wolno jej wykręcać) i pozostawić do swobodnego wyschnięcia. W przypadku bardzo trudnych zabrudzeń można nanieść niewielką ilość środka czyszczącego na odzież jeszcze przed umieszczeniem jej w pralce. Natomiast jeśli chodzi o pranie ręczne, to warto odzież i bieliznę pozostawić na około 10-20 minut w letniej wodzie. Po ręcznym praniu odzież należy bardzo dokładnie wypłukać (nawet trzykrotnie), lekko wygnieść i pozostawić do wyschnięcia. Pod żadnym pozorem po zakończeniu prania bielizny i odzieży termoaktywnej nie wolno wykręcać!
Rozsądnym wyborem jest oddanie tego typu odzieży do profesjonalnej pralni.