Czyszczenie
Proces dbania o podłogę musi opierać się o codzienne czynności. Jedną z nich jest regularne czyszczenie, przy czym systematyczność jest tutaj niezwykle istotna. Dlaczego? Parkiet nie lubi brudu oraz kurzu, który wciera się w niego i go niszczy. Dlatego musimy czyścić go „na sucho” dość często. Warto przy tym pamiętać, że nie jest to podłoga, której sprzyja wilgoć. Jeżeli więc planujemy posprzątać go „na mokro”, musimy zadbać o wysokiej jakości myjkę, wybierając np. Leifheit mop clean twist, który lepiej się wyciska i sprawia, że podłoga jest myta, a nie zalewana wodą.
Konserwacja
Mimo tego, że wybranie parkietu to dosyć drogi wybór, parkiet swoim wyglądem jest w stanie przyćmić wszystkie niedogodności. Drugim niezwykle ważnym etapem jest konserwacja. W warunkach domowych powinniśmy decydować się na nią raz w roku. Parkiet z wiekiem może poniszczeć, jego zewnętrzna powłoka może się także zedrzeć. Dlatego właśnie musimy go własnoręcznie polakierować. Ważne, aby wybrać odpowiedni lakier do rodzaju drewna i nakładać go na odtłuszczoną, absolutnie czystą powierzchnię. W przeciwnym razie parkiet zacznie bardzo szybko się łuszczyć.
Renowacja
Czasami nie musimy lakierować całej powierzchni parkietu, by sprawić, że będzie wyglądał lepiej. Często problemem są odpowiednie miejsca, które są, jak się okazuje, bardziej narażone na wilgoć. W ten sposób możemy wymienić kilka deseczek lub zadziałać szpachlą stolarską, by przywrócić najbardziej zniszczonym miejscom dawny blask.
Wyjątkowość parkietu można zauważyć już od razu, gołym okiem. Warto jednak mieć świadomość, że jest to podłoga trudna w utrzymaniu, a na pewno wymagająca dość dużej uwagi, aby wciąż przykuwać wzrok i cieszyć nas swoim niebanalnym pięknem