wtorek, grudzień 03, 2024
środa, 18 kwiecień 2018 10:31

Nawozy: charakterystyka, rodzaje, zastosowanie

Wiosna to czas wzmożonych prac ogrodowych. Jest to bardzo ważna pora roku dla wszystkich ogrodników i miłośników pięknych ogrodów – od tego, jak zadbamy o rośliny wiosną, zależy to jak będą się one rozwijać i jakie plony zbierzemy jesienią. Jedną z najważniejszych prac, jakie musimy wtedy wykonać, jest odpowiednie nawożenie roślin.

Dlaczego nawożenie jest tak ważne?

Jak wszyscy doskonale wiemy, rośliny odżywiają się poprzez proces fotosyntezy. Jednak nie otrzymują w ten sposób wszystkich składników potrzebnych im do życia – niektóre z nich znajdują się w glebie. Z gleby rośliny pobierają mikro i makroelementy, które są niezbędne do ich prawidłowego rozwoju. Do wzrostu, kwitnienia i owocowania rośliny potrzebują zwłaszcza azotu, fosforu oraz potasu. Niestety często zdarza się tak, że gleba nie zapewnia im tych pierwiastków, bądź dostarcza je w zbyt małych ilościach. Z tego powodu przynajmniej raz w roku, a najlepiej wiosną,  należy wzmocnić glebę, używając odpowiedniego preparatu. Gleby żyzne wymagają nawożenia nieco rzadziej – raz na 2/3 lata.

Jaki nawóz wybrać?

W dzisiejszych czasach wybór nawozów jest ogromny – półki sklepowe wręcz się pod nimi uginają. Czym zatem sugerować się przy ich wyborze? Przede wszystkim – rodzajem roślin i właściwościami naszej gleby. Typów nawozów jest tak dużo, że z całą pewnością zdołamy dobrać odpowiedni do potrzeb naszych kwiatów, drzew czy warzyw i ich podłoża. Warto pamiętać, że wiosną najlepiej wybrać nawozy azotowe, gdyż ten pierwiastek jest niezbędny do wzrostu roślin, a latem oraz jesienią - nawozy zawierające fosfor oraz potas, które wpływają na kwitnienie i owocowanie.

Sprawdź ofertę nawozów w Rolmarkecie

 

 

Rodzaje nawozów

Nawozy dzielimy ze względu na:
Czas działania:

  • Nawozy działające przez 6 miesięcy – polecane zwłaszcza dla nawożenia trawników, jedna aplikacja wystarczy na cały sezon.
  • Nawozy działające 100 dni – zabezpieczają trawnik przed żółknięciem oraz powodują jego wolniejsze rośnięcie, co sprawia, że możemy rzadziej go kosić.
  • Nawozy o krótkim działaniu (zwykłe) – wymagają stosowania 2-3 razy w sezonie. Zawierają sporo azotu, pierwszy raz należy zasilać nimi glebę w kwietniu, a ostatni – w lipcu.

Sposób aplikacji:

  • Nawozy sypkie – najczęściej nawozy granulowane działają przez około 30 dni, dlatego należy pamiętać o ich regularnym stosowaniu. Dobrze sprawdzają się zwłaszcza w przypadku roślin rabatowych, iglaków oraz trawników. Ich wadą jest fakt, że działają krótko, przez co rośliny wykorzystują tylko niewielką ilość składników w nich zawartych, reszta jest wpłukiwana do głębszych warstw gleby.
  • Nawozy płynne – wnikają do gleby podczas podlewania roślin. Istnieją też w formie preparatów dolistnych, czyli takich, którymi bezpośrednio opryskujemy liście. Nawozy płynne należy stosować co kilka lub co kilkanaście dni.