niedziela, grudzień 22, 2024
środa, 13 listopad 2013 19:27

Jak być eko i dlaczego?

Słowo ekologia wpisało się już na stałe do codziennego słownika. Ochrona przyrody i racjonalne wykorzystanie jej zasobów, to problemy, które stały się sprawą całej ludzkości. Jeśli myślimy, że nasza postawa oraz działania nie mają większego wpływu stan środowiska naturalnego, to nic bardziej mylnego. Aby nie pogłębiać niekorzystnych zmian w naturze, warto zacząć od siebie. 

 

Życie pod znakiem eko nie oznacza rezygnacji z powszechnie przyjętych wygód życia. Owszem wymaga to na początku samodyscypliny i wpojenia sobie pewnych dobrych nawyków, ale korzyści jakie dzięki tym świadomym wyborom osiągniemy będą miały wpływ nie tylko na ochronę otoczenia naturalnego, ale przyniosą realne korzyści i oszczędności nam samym. 

Większości z nas na myśl o postawie ekologicznej przychodzi do głowy potrzeba segregacji śmieci oraz korzystanie z płóciennych toreb zamiast popularnych reklamówek. I to jest absolutnie niezbędny pierwszy krok do bycia eko. Recykling w wielu obszarach świata stał się elementem codziennego życia. Wszyscy odpowiedzialni mieszkańcy miast i wsi segregują odpady, bo mają świadomość zysków, jakie z takiego działania płyną. Dzięki recyklingowi umożliwiamy wtórne wykorzystanie odpadów oraz maksymalną ochronę surowców naturalnych.

Na co dzień powinniśmy także unikać produkowania niepotrzebnych śmieci i próbować wykorzystywać wtórnie niektóre produkty. Wystarczy np. podczas grilla czy przyjęcia urodzinowego nie korzystać z plastikowych, jednorazowych talerzyków i sztućców. Na zakupy zabierać materiałową torbę. Każdą kartkę papieru można zapisać także po drugiej stronie. 

Ale na tym etapie tak naprawdę dopiero zaczyna się prawdziwa ekologia. Istotnym aspektem jest oszczędzanie wody i energii, co bezpośrednio będzie miało dla nas wymiar w postaci niższych rachunków. Warto więc pamiętać o tym aby wyłączać po użyciu lub na noc światło, ekran telewizora i monitora, nie pozostawiać urządzeń na tak zwanym „standy by” – czyli trybie czuwania. Warto też nauczyć się brać prysznic zamiast kąpieli, a podczas mycia zębów zakręć kurek z wodą, aby zużyć mniej wody. 

Bycie eco to często czysta oszczędność. Osobom będącym na etapie budowanie swoich rodzinnych gniazd sugerujemy zainteresowanie się budownictwem pasywnym. Dom pasywny to nowa idea w podejściu do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. Jej innowacyjność przejawia się w tym, że skupia się ona przede wszystkim na poprawie parametrów elementów i systemów istniejących w każdym budynku, zamiast wprowadzania dodatkowych rozwiązań. Jest to możliwe poprzez zastosowanie specjalistycznych elementów konstrukcyjnych, które maksymalnie obniżają straty ciepła. Dom pasywny wyróżnia bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Warto uświadomić sobie, że przeciętne gospodarstwo domowe w mieszkaniu pasywnym zużywa rocznie poniżej 15 Wh/m2 energii, podczas gdy normalne aż około 120 Wh/m2. Zysk z bycia eko może więc sięgnąć nawet do kilkunastu tysięcy złotych rocznie, wynikających z oszczędności. 

Znaczne straty ciepła mają miejsce na poziomie drzwi i okien. Linia drzwi Porta ECO jest dostosowana do najbardziej wymagających norm w budownictwie domów pasywnych, to znaczy tych, które według dyrektywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają najmniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie. Każdy z trzech modeli Eco Polar Passive, Eco Polar i Eco Nord posiada parametry techniczne, dzięki którym możliwe jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu, przy jednoczesnym zminimalizowaniu zużycia energii. Zastrzeżona konstrukcja progu maksymalnie redukuje straty ciepła. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że oszczędzamy dodatkowo na ogrzewaniu naszego domu dzięki czemu zużywamy mniej energii. Główne atuty najnowszej kolekcji to przede wszystkim energooszczędność, innowacyjne technologie i zastosowanie materiałów przyjaznych środowisku, ale także nowoczesne wzornictwo i najwyższa jakość. 

Dodatkowym impulsem do skorzystania z takiego rozwiązania może być program dotacji do budownictwa pasywnego, który ruszył w tym roku i jest przewidziany do 2018. Jest skierowany do osób budujących dom lub kupujących mieszkanie od dewelopera i będzie miał formę częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego. Wysokość dofinansowania będzie uzależniona od uzyskanego wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji. 

Jak widać rozwiązania ekologiczne możemy stosować na wielu płaszczyznach. Ekologia jest odpowiedzią na rosnące zagrożenie szeroko rozumianego życia i troską o środowisko naturalne, jest wyrazem prospołecznego zaangażowania, daje też poczucie satysfakcji z udziału w procesie poprawy wspólnego dobra, tj. środowiska naturalnego. Najwyższa pora abyśmy zaczęli dbać o otaczający nas świat. Zaczynając od siebie.