czwartek, listopad 21, 2024
czwartek, 11 lipiec 2013 14:11

Marynarskie trendy w Twoim domu

W tym roku projektanci są zgodni. Osoby, które latem chcą być modne, powinny w doborze kolorów postawić na pastelową miętę, soczystą pomarańczę, biel od stóp do głów lub wyrazistą żółć. Na wybiegach królowały również pasy. To znak, że styl marynarski na powrót święci swój triumf. Co ciekawe, nie tylko w naszych szafach.

Ahoj, kapitanie!
O tym, że w stylu marynarskim przewodnimi kolorami są biały, granatowy i czarny nie trzeba nikomu przypominać. Czasem, kolory te zestawia się ze złotem, miedzią czy czerwienią, jednak to właśnie biało-granatowe połączenie ma najdłuższą tradycję. Po raz pierwszy zostało ono wykorzystane w strojach marynarzy francuskich. Dla nich paski pełniły funkcję ochronną i pomagały odnaleźć marynarza, w sytuacji gdy ten znalazł się za burtą. W pierwotnej wersji marynarska koszulka liczyła 21 granatowych pasków. Każdy z nich miał symbolizować zwycięskie bitwy Napoleona. Po paski sięgnęła w roku 1916 Coco Chanel i to dzięki niej, a potem kilku innym ikonom mody, styl marynarski na dobre zagościł w kolekcjach światowych projektantów. Obecnie wkracza także do naszych wnętrz.
Duch marynarski w szczegółach

Największą popularność styl marynarski zawdzięcza uniwersalności, a także ponadczasowości zestawienia bieli, czerni i granatu, lekkości i przyjemnym skojarzeniom z okresem letnim. Marynarskie dodatki kojarzą się z morzem i niezapomnianą przygodą, a do nich zawsze lubimy wracać. Stąd też rosnąca popularność elementów marynarskich w wystroju wnętrz.

– Jeśli zależy nam na tym, aby całe pomieszczenie wyglądało niczym nadmorska marina, warto skupić się na ogólnym wrażeniu. Jeśli podłoga, to ze starych desek, ściany – najlepiej białe, kontrastujące z mocnymi, granatowymi dodatkami – radzi Urszula Rożko, projektantka wnętrz.

Takie połączenie nada naszemu pomieszczeniu świeżości i niepowtarzalnego, morskiego klimatu. Wzorem królującym w tego typu pomieszczeniach są oczywiście pasy. Szersze, węższe, w zasadzie wszystkie będą świetnym marynarskim motywem – dodaje Urszula Rożko. Ciekawym uzupełnieniem wnętrza w stylu marynarskim będą także morskie dodatki, takie jak muszle, rozgwiazdy, żaglówki. Kilka takich rekwizytów wystarczy, aby zaprowadzić w pokoju przyjemną wakacyjną aurę.

Poranna kawa w marynarskim stylu
Po motywy marynarskie sięgają także designerzy, producenci przedmiotów użytkowych i wyposażenia wnętrz. Biało – niebiesko – czarne dywany, pościel, poszewki na poduszki, koce to tylko niektóre z pomysłów na wprowadzenie marynarskiego stylu do wnętrza. Sposobem na urozmaicenie pod tym względem kuchni będą naczynia, oczywiście w obowiązkowe pasy! Jak się okazuje, nie trzeba robić generalnego remontu, aby każdego ranka móc zrelaksować się przy kawie w atmosferze wyjętej niczym z knajpki przy sopockim molo. Trend marynarski odnajdziemy, na przykład, w dekoracji fasonu Quebec „Ćmielowa”, która idealnie wkomponuje się w aurę pomieszczenia urządzonego w tym stylu. Bańczaste, a zarazem łagodne kształty filiżanek i imbryków połączone z lekkimi dekoracjami to styl marynarski w eleganckim, pięknym wydaniu.

Zachowajmy umiar
Pamiętajmy jednak, że na naszą aranżację niekoniecznie muszą składać się same pasy. Dekorujmy z umiarem. Czasem warto zrezygnować z pasów na rzecz jednolitego obrusu bądź serwetek i dopiero na nich postawić pasiastą lub śnieżnobiałą porcelanę. Wówczas możemy sięgnąć po serwis innej polskiej marki – Kroplę „Chodzieży”, która nie tylko nazwą, ale przede wszystkim oryginalnym kształtem kropli wody nawiąże do marynarskiego trendu.