sobota, grudzień 21, 2024
czwartek, 26 lipiec 2012 12:32

Rioja - Niewielki lecz wspaniały region winiarski Hiszpanii

W Hiszpanii produkuje się szeroką gamę najwyższej jakości win o unikalnym, wyróżniającym je smaku. Smak ten różni się w zależności od regionu, z którego pochodzi wino. Region La Rioja to jeden z najsłynniejszych na arenie międzynarodowej hiszpańskich regionów winiarskich
La Rioja jest w północnej Hiszpanii synonimem wina. To właśnie tam produkowana jest większość znanych na świecie hiszpańskich win. Te doskonałe trunki są owocem wielowiekowej tradycji, cieszą się powszechnym uznaniem i z pewnością oczarują każdego, kto ich skosztuje.

Wino gatunku Rioja wytwarza się z winogron rosnących nie tylko we wspólnocie autonomicznej La Rioja, ale również w niektórych częściach Nawarry i baskijskiej prowincji Álava. Główne odmiany uprawianych tam winogron to:

Czerwone winogrona: Tempranillo (szczep uprawiany najchętniej), Garnacha,  Mazuelo (znany również pod nazwą Cariñena) i Graciano

Białe winogrona: Viura (znany również pod nazwą Macabeo), Malvasía i biała Garnacha.

Czynnikom naturalnym, w szczególności klimatowi i glebie, Rioja zawdzięcza podział na trzy mniejsze podregiony:

Rioja Alta

Obszar położony na zachodnim krańcu regionu, wyżej niż pozostałe tereny. Podregion Rioja Alta jest znany ze swego staroświeckiego stylu winiarskiego. Wyższe położenie oznacza krótszy okres wzrostu winorośli, a to z kolei sprawia, że owoce są na ogół lekko niedojrzałe, a produkowane z nich wina lżejsze w smaku. Przeważają tu uprawy szczepu Tempranillo.

Rioja Alavesa

Pomimo iż panuje tu klimat bardzo zbliżony do klimatu podregionu Rioja Alta, na terenie Rioja Alavesa produkuje się wina o pełniejszym bukiecie i większej kwasowości. W winnicach tego regionu krzewy rosną w dużych odstępach od siebie. Przerwy między rzędami krzewów są również dość spore. Dzieje się tak z powodu dość kiepskiej jakości gleby – winorośl musi rosnąć w dużych odstępach, by mieć mniejszą konkurencję w rywalizacji o dostęp do substancji odżywczych zawartych w glebie. Główną uprawianą tu odmianą winorośli jest Tempranillo.

Rioja Baja
Podczas gdy w podregionach Rioja Alta i Rioja Alavesa panuje klimat raczej kontynentalny, na obszarze Rioja Baja przeważa wpływ klimatu śródziemnomorskiego, co sprawia, że jest to najcieplejsza i najsuchsza część regionu Rioja. W miesiącach letnich poważne zagrożenie dla upraw winorośli stanowi susza, nawet pomimo iż od drugiej połowy lat 90 dozwolone jest ich nawadnianie. W lecie temperatura często osiąga 35 °C. Duża ilość winnic tego podregionu położona jest w pobliżu Nawarry, ale wino produkowane z rosnących tam winogron otrzymuje apelację Rioja. W przeciwieństwie do typowych win z regionu La Rioja o raczej bladym kolorze, te z podregionu Rioja Baja charakteryzuje bardzo głęboka barwa i dość wysoka zawartość alkoholu, sięgająca w przypadku niektórych z nich nawet 18% . Na ogół nie są to wina bardzo kwasowe ani szczególnie aromatyczne. Przeważnie miesza się je z winami pochodzącymi z innych części regionu Rioja.

Rodzaje win Rioja

W zależności od tego, jak przebiega procesu dojrzewania, wina Rioja mogą zostać zaklasyfikowane do jednej z czterech kategorii. Kategorie te oznaczone są na numerowanych etykietach lub naklejkach z tyłu butelek, które przyznaje się tylko winom spełniającym wymagania jakości i mającym cechy charakterystyczne dla win Rioja:

Joven: Wina mające rok lub dwa, zachowujące swój pierwotny świeży i owocowy smak.

Crianza: Wina w wieku co najmniej trzech lat, które leżakowały co najmniej rok w beczkach i kilka miesięcy w butelkach. Dla białych win czas leżakowania w beczkach to 6 miesięcy.
Reserva: Wybrane wina z najlepszych roczników o wysokim potencjale, które dojrzewały co najmniej 3 lata, z czego minimum rok w beczkach. Dla białych win minimalny czas dojrzewania to 2 lata, z czego co najmniej 6 miesięcy w beczkach.

Gran Reserva: Wybrane wina z wyjątkowo udanych roczników, które spędziły co najmniej 2 lata w dębowych beczkach i 3 lata w butelkach. Dla białych win minimalny czas dojrzewania to 4 lata, z tego co najmniej rok w beczkach.

Źródło: www.brindis.pl