Nawet nieodległa podróż wiąże się z obowiązkiem załatwienia wielu formalności. Ważne jest przemyślane spakowanie, wybór prowiantu, ułożenie planu podróży oraz zadbanie o transport. Pomyłka w oszacowaniu budżetu albo zbagatelizowanie mentalności i kultury lokalnych ludzi to jedne z najczęstszych błędów, które negatywnie odbijają się na turystach. Pytanie brzmi: na co szczególnie warto zwrócić uwagę zanim wskoczy się w samochód lub samolot?
Kodeks podróżnika
Im więcej zaoszczędzimy, tym na więcej będziemy mogli sobie pozwolić na wakacjach. Na przykład, istnieje kilka sposobów, które pozwalają zapłacić mniej za przelot. Bilety rezerwowane z dużym wyprzedzeniem są przeważnie tańsze, poza tym, sprzyja to dokładnemu zaplanowaniu wakacji. Korzystanie z last minute również oznacza oszczędność, lecz spontaniczne wyprawy w egzotyczne miejsca nie są zbyt bezpieczne. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarek cenowych dostępnych w Internecie, gdyż wskazują one najatrakcyjniejsze cenowo opcje w danym okresie. Gdy chodzi o odległą podróż, najlepiej jest maksymalnie ograniczyć wpływ przypadku – dotyczy to nawet wyboru celu wyprawy.,
,Zanim zainwestujemy w daną podróż pierwszą złotówkę zawsze sprawdzamy na stronie MSZ aktualną sytuację polityczną i realne zagrożenia, na które możemy się natknąć. Szkicujemy wstępny plan podróży i szacujemy wydatki. Kiedy szkic jest gotowy, a budżet pozwala na jego realizację, potwierdzamy rezerwację i kupujemy bilety” – mówi Piotr Witkowski, podróżnik i właściciel szkoły EnglishForYou.pl.
Każdy turysta powinien więc upewnić się czy warunki geopolityczne w danym kraju są sprzyjające do odwiedzin. Komunikację z miejscowymi ludźmi z pewnością ułatwia nie tylko sprawne posługiwanie się językiem obcym, ale również znajomość kontekstu kulturowego i przyzwyczajeń tamtejszej ludności. Zaniedbanie tego sprzyja popełnianiu nietaktów, co prowadzi do rozmaitych kłopotów.
Znaczenie tradycji
Tło kulturowe ma szczególnie znaczenie, gdy udajemy się w podróż do krajów azjatyckich lub arabskich. Na przykład, wizyta w Chinach może zakończyć się przykrą niezręcznością, jeśli nie poznamy lokalnych nawyków. Chińczycy przywiązują dużą wagę do hierarchii, wskazane jest więc witanie się najpierw ze starszymi. Gospodarza można łatwo obrazić, jeśli odmówi się zaproponowanego poczęstunku, potępia się również spóźnialstwo albo dotykanie ludzi po głowie (dla Chińczyków to święta część ciała). Niektórzy nie potrafią zrozumieć surowego traktowania prze nich zwierząt – o takich sprawach również trzeba pamiętać i wykazać się tolerancją. Ci, którzy planują zwiedzić Chiny samochodem mogą się srodze zawieść z powodu zaostrzonych restrykcji ze strony chińskich władz, ograniczających poruszanie się własnym autem po ich kraju.
Pomocne wskazówki
Ubezpiecz się. Kwestią, od której należy zacząć planowanie podróży bez wątpienia jest odpowiednie ubezpieczenie. Plusem wakacji z biurem podróży jest fakt, że po stronie organizatora leżą tego typu formalności. Nie ma jednak nic bardziej emocjonującego niż samodzielna podróż. Wówczas, należy wykupić ubezpieczenie, np. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, wskazaną w przypadku wyjazdu do państw członkowskich UE/EFTA.
Powiel dokumenty.Wykonaj kopie najważniejszych dokumentów na wypadek zaginięcia bagażu lub jego kradzieży. Zapasowy dowód osobisty, paszport lub wizę przechowuj w innym miejscu niż oryginały.
Sprawdź ambasady. W obliczu jakichkolwiek problemów najszybszej pomocy należy oczekiwać ze strony polskiej placówki dyplomatycznej. Warto więc zaopatrzyć się w dane kontaktowe do ambasady w obcym kraju oraz jej dokładny adres.
Odwiedź lekarza. Trudy podróży są w stanie odbić się na zdrowiu każdej osoby, dlatego radzimy skonsultować się przed wyjazdem z lekarzem, np. pod kątem chorób lokomocyjnych. Roztropnym posunięciem jest zapoznanie się z listą szczepień obowiązującą w danym kraju. Kursy wakacyjne Travel and Guide stanowią świetne przygotowanie do egzotycznego wyjazdu
Poinformuj bliskich o swoich planach. Jeśli ktoś uważa, że nie musi nikomu zostawić takiej wiadomości powinien zapoznać się z historią Arona Ralstona, na bazie której powstał film ,,127 godzin”. Szczegóły na temat kierunku wyprawy oraz terminie powrotu stanowią warunek uzyskania zewnętrznej mocy w razie wystąpienia krytycznej sytuacji.
Travel and Guide czyli angielski dla turystów
Znajomość języka angielskiego to absolutna podstawa – bez tego trudno liczyć na podbicie dalekich lądów i spełnienie podróżniczych marzeń. W związku z tym, warto wziąć udział w kursie językowym, kładącym główny nacisk na słownictwo istotne podczas wakacji. W warszawskiej szkole EnglishForYou.pl powstała nawet specjalna oferta kursów Travel and Guide. Są one ukierunkowane na przełamanie barier w mówieniu oraz naukę praktycznych zwrotów niezbędnych w trakcie zagranicznego wyjazdu.
Iza i Piotr Witkowscy, właściciele szkoły EnglishForYou.pl, to zapaleni podróżnicy i poszukiwacze przygód. w ramach wyprawy ochrzczonej przez nich mianem ,,African Express 2009”, przemierzyli cały kontynent, docierając aż do Przylądka Dobrej Nadziei. W 2010 roku odbyli kolejną przygodę pod hasłem ,,Orient Express 2010”: wyruszyli na podbój Azji, pokonując po drodze Syberię i Pustynię Gobi aż dotarli do Pekinu. Po terytorium Chin poruszali się wyłącznie na rowerach. Wszystkie podróże odbywają w ramach projektu ,,World Express”, którego realizację zaplanowali na całe życie. Tymczasem, na co dzień uczą angielskiego, urozmaicając lekcje pamiątkami, zdjęciami i niesamowitymi historiami, które mieli okazję przeżyć.
,,Uczestnicy kursu Travel and Guide nie tylko szlifują język, ale otrzymują profesjonalną pomoc w zakresie formalnych i organizacyjnych przygotowań do wyjazdu. Pomagamy także zaplanować podróż, oszacować budżet i wybrać najlepszy termin wyjazdu” – informuje Piotr Witkowski z EnglishForYou.pl. - ,,Możliwość dzielenia się podróżniczym doświadczeniem to dla nas ogromna przyjemność. Cieszymy się na myśl o tym, że czyjeś wakacje staną się dzięki temu bezpieczniejsze i bardziej emocjonujące.”