Gdzie ubezpieczenie od aktów terroru przyda się najbardziej?
Nie sposób nie zgodzić się dziś z tym, że ataki terrorystyczne mogą wydarzyć się w zasadzie wszędzie, a przewidzenie kierunku terrorystów jest w zasadzie niemożliwe. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że pewne destynacje wakacyjne są bardziej narażone na widmo takich sytuacji – i choćby tylko z tego powodu warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne na wypadek aktu terroru, wybierając się do nich. Do takich miejsc można zaliczyć:
- Stany Zjednoczone,
- Tunezja,
- Turcja,
- Egipt,
- Irak,
- Pakistan,
- Arabia Saudyjska,
- Francja.
Oczywiście to nic pewnego i wszystko szybko się zmienia. Warto jednak obserwować oficjalną stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na której są publikowane komunikaty o ewentualnych ostrzeżeniach przed wyjazdem. Jeśli kraj trafił na oficjalną „czarną listę”, lepiej zrezygnuj z wymarzonych wakacji lub zmień kierunek lotu – nawet najlepsze ubezpieczenie może bowiem nie wystarczyć, jeśli trafisz w samo serce takich wydarzeń.
Ile może Cię kosztować takie rozszerzenie?
Nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie, które w końcu będzie Cię chronić tylko przez tydzień? Uważaj – na zdrowiu i życiu nigdy nie należy oszczędzać – późniejsze konsekwencje mogą być później zbyt trudne do opanowania. A przecież za takie rozszerzenie tradycyjnego ubezpieczenia podróżnego wbrew pozorom nie zapłacisz dużo. Wystarczy dorzucić do standardowego pakietu kilkanaście lub ewentualnie kilkadziesiąt złotych i możesz się już cieszyć całkiem zadowalającą sumą ubezpieczenia do wykorzystania w razie doświadczenia niespodziewanego aktu terroru. Zdecydowanie warto to przemyśleć!
Czego nie obejmuje polisa z rozszerzeniem o skutki aktów terroru?
Choć zakup polisy rozszerzonej o akty niespodziewanego terroru jest naprawdę opłacalny, istnieją sytuację, w których nie ma to większego sensu. Tak jest np. wtedy, gdy wybierasz się do jakiegoś kraju pomimo oficjalnych ostrzeżeń o zagrożeniu publikowanych na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W takiej sytuacji wyjeżdżasz na własną odpowiedzialność i ubezpieczyciel nie odpowiada za Twoje życie czy zdrowie w czasie tej podróży – nawet jeśli udało Ci się wykupić polisę, spotkasz się po prostu z odmową wypłaty odszkodowania.
To jednak nie wszystko. Każda umowa ubezpieczeniowa ma również tzw. listę krajów zakazanych, w których nie obowiązuje. Są to miejsca, które zdaniem ubezpieczyciela są szczególnie narażone na ryzyko ataku terrorystycznego, dlatego też lepiej je omijać.