niedziela, grudzień 22, 2024
poniedziałek, 07 październik 2013 20:24

Szlak kulinarny "Podkarpackie smaki"

Dereń kiszony, złociste rosolisy, proziaki, chrupaczki, krężałki, hreczanyki, knysze, pamuła, panepuchy i bryndza kozia... to tylko kilka przysmaków popularnych na Podkarpaciu, które jest prawdziwym tyglem tradycji, kultury i smaków.

To właśnie tutaj turyści-smakosze znajdą najbardziej różnorodną kuchnię w Polsce, w której przenikają się wzajemnie typowo polska kuchnia dworska-kresowa, chłopska (np. lasowiacka czy rzeszowska); pasterska wołoska (z której wywiodły się kuchnie Łemków i Bojków), a także ormiańska, żydowska, niemiecka, węgierska i austriacka.

Już na przełomie października i listopada br. pasjonaci wyśmienitej kuchni, poszukujący w regionalnych przysmakach autentyczności i unikatowości, będą mogli jako pierwsi rozpocząć podróż niezwykłym szlakiem kulinarnym – „Podkarpackie Smaki”.

Szlak kulinarny „Podkarpackie Smaki” przygotowuje Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia PRO CARPATHIA wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacką Regionalną Organizacją Turystyczną. To pomysł na promocję istniejących atrakcji turystycznych regionu, w bliskiej relacji z jego bogatą tradycją kulinarną, który idealnie wpisuje się w widoczny już w Polsce trend związany z turystyką kulinarną w Polsce. Informacje na temat szlaku będzie można znaleźć na stronie www.podkarpackiesmaki.pl  

„Podkarpackie Smaki” to propozycja unikatowa w skali kraju. W żadnym innym województwie nie ma takiej oferty dla turystów. To produkt, który spełnia wszystkie oczekiwania dzisiejszego turysty - turysty który chce podróżować poza utarte szlaki i zagłębiać się w autentyczną, lokalną kulturę, który szuka tego, co unikatowe, a nie masowe, a nade wszystko chce doświadczać i „smakować”. 

- Turysta wyjeżdżający na wakacje czy na weekendowy wypoczynek oczekuje już nie tylko doskonałej pogody, przystępnej ceny i urozmaiconych atrakcji. Na pierwszym miejscu jest jakość, różnorodność i możliwość doświadczania autentyczności. -  mówi Jarosław Reczek, dyrektor Departamentu Promocji,  Turystyki, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. - Nocleg w wyjątkowym miejscu, nietypowe formy zwiedzania, duża dawka adrenaliny czy też możliwość poznawania kultury poprzez kontakt z ludźmi i z lokalną, tradycyjną kuchnią. To czynniki, które faktycznie budują nasze zadowolenie z podróży i z wyjazdu tylko „udanego” potrafią uczynić wyjazd „doskonały”. – dodaje Jarosław Reczek. 

Wyjątkowość szlaku „Podkarpackie Smaki” polega na jego wielowymiarowości. Przede wszystkim na szlaku znajdą się certyfikowane pod względem jakości restauracje i karczmy, które w swoim menu będą oferować dania tradycyjnej kuchni regionalnej. Kolejnym istotnym elementem będzie możliwość „doświadczenia” lokalnej tradycji, kultury i kulinariów poprzez, z jednej strony zwiedzanie wyjątkowych miejsc związanych z tradycją kulinarną regionu, jak np. unikatowe w Polsce Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie czy Muzeum Młynarstwa w Ustrzykach Dolnych, a z drugiej strony poprzez udział w warsztatach i pokazach kulinarnych prowadzonych w skansenach i gospodarstwach należących do Szlaku (np. Skansen w Kolbuszowej czy w Sanoku).

Trzecim elementem będzie włączenie ważnych imprez regionalnych związanych z tradycyjnym jadłem w ideę Szlaku (np. Festiwal Podkarpackich Szlaków w Górnem, Powidlaki w Krzeszowie, Agrobieszczady w Lesku czy jedyne w Polsce święto Derenia, tzw. polskiej oliwki – Podkarpacki Festiwal Derenia w Bolestraszycach). 

Turysta, który będzie chciał wybrać się w podróż kulinarną „Podkarpackimi Smakami” będzie mógł przeżyć niezapomnianą kulinarną przygodę -  nie tylko skosztować tradycyjnych potraw, ale też nauczyć się je przyrządzać i uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach kulinarnych. Wędrując tym kulinarnym szlakiem będzie można także jednocześnie cieszyć się pięknem niepowtarzalnych krajobrazów Bieszczadów, ciszy i czystego powietrza i odkrywać tajemnice starych zamków, dworków, chat „z duszą” i cerkwi.

Wszystkie restauracje, karczmy czy lokale gastronomiczne, które będą należały do szlaku kulinarnego „Podkarpackie Smaki” będą musiały mieć odpowiedni certyfikat jakości, co jest także potwierdzeniem dla turystów, że są to miejsca, w których naprawdę przyrządzane są tradycyjne, regionalne potrawy na bazie naturalnych składników. Aby uzyskać Certyfikat właściciel lokalu gastronomicznego musi spełnić szereg wymogów i przejść proces certyfikacji. Kandydaci są weryfikowani m.in. pod kątem opisu receptury i sposobu przyrządzania zgłaszanych do menu potraw, napojów i produktów tradycyjnych; walorów smakowych i jakości posiłku; sprawdzane jesto, czy składniki wykorzystane do przyrządzania potrawy są zgodne z recepturami rekomendowanymi w Leksykonie Podkarpackich Smaków lub innych regionalnych wydawnictwach związanych z dziedzictwem kulinarnym Podkarpackiego, a także, czy baza składników potrawy oparta jest na tradycyjnej recepturze zaakceptowanej przez Komisję Certyfikacyjną. 

- Celem stworzenia Szlaku jest także zwiększenie atrakcyjności oferty turystycznej województwa. Bogata i atrakcyjna oferta kulinarna Podkarpackiego jest jednym z podstawowych warunków zbudowania silnego, markowego produktu turystyki regionalnej. – podkreśla Krzysztof Zieliński, dyrektor ds. promocji, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia PRO CARPATHIA, odpowiedzialny za tworzenie szlaku. - Co ważne, szlak zwróci także uwagę na inne atrakcje znajdujące się w sąsiedztwie samych restauracji, winnic, czy też gospodarstw agroturystycznych znajdujących się na szlaku. Będą to muzea, skanseny, zabytkowe świątynie, zamki, pałace czy dwory. Ale także miejsca, gdzie można nauczyć np. lepienia się pierogów z kaszą jaglaną czy też pieczenia całego prosiaka. – dodaje Krzysztof Zieliński.