niedziela, grudzień 22, 2024
wtorek, 01 styczeń 2013 14:46

Trochę pacyficznej egzotyki – witamy w Indonezji!

Jej flaga jest niezwykle podobna do Polskiej –  te same kolory, tylko odwrócone. Również godło jest podobne – złoty ptak z elementami czerwieni i bieli. Jednak na tym cechy wspólne się kończą – Indonezja  jest dla nas czymś równie odległym jak głębiny Pacyfiku. Co więc warto wiedzieć o tym odległym i jakże atrakcyjnym kraju?
Geograficzny zamęt
Indonezja jest zaliczana do państw wyspiarskich – jest bowiem umiejscowiona na aż 17 508 wyspach. Jedynie 6 tysięcy z nich jest niezamieszkanych. Wszystkie one przynależą do Archipelagu Malajskiego i są ulokowane jakieś 5 tysięcy km wzdłuż równika. Do największych wysp należą: Sumatra, Borneo, Celebes, Jawa oraz Nowa Gwinea. Indonezja jest wręcz usłana wulkanami i znajduje się w obszarze wyjątkowej aktywności sejsmicznej przez co jest często nękana przez trzęsienia ziemi i tsunami.

Polityczna jasność
Państwo to jest uznawane za republikę, na której czele stoi prezydent wybierany na pięcioletnią kadencję przez Doradcze Zgromadzenie Ludowe.  Ma on niezwykle rozwinięte kompetencje. Przykładowo, obsadza aż sto miejsc w parlamencie (który sprawuje władzę ustawodawczą) oraz stoi na czele władzy wykonawczej, sprawowanej przez rząd.  Parlament tworzą dwie izby: Ludowa Izba Reprezentantów oraz Izba Reprezentantów Regionów. Obecnie w jego składzie znajduje się aż dziewięć partii, w tym Demokratyczna Partia Indonezji (PDI), Wspólny Sekretariat Grup Funkcjonalnych (GOLKAR), Partia Sprawiedliwości i Dobrobytu (PKS) oraz Partia Mandatu Narodowego (PAN).

Ogólności dla ogółu
Nazwa kraju wywodzi się z greki, a dokładniej mówiąc – od słów indos „indyjski” oraz nesos „wyspa”. Co ciekawe, Indonezja znajduje się na 4 miejscu na świecie pod względem liczby ludności – liczy sobie bowiem aż 237,6 mln mieszkańców. W związku z tym ludność jest bardzo zróżnicowana etnicznie – w Indonezji możemy spotkać m.in. Jawajczyków, Sundajczyków, Madurów, Minandkabaów, Betawiów, Bugijczyków czy Bantenów. Religią dominującą jest islam, a obowiązującym językiem indonezyjski. Funkcjonującą walutą jest rupia indonezyjska, dzieląca się na sto senów.

Media