Co warto wiedzieć na temat tego fortu?
Historia Fortu Św. Elma sięga końca XV wieku, kiedy to Malta była zagrożona najazdem tureckim. Fort, wzniesiony na krańcu wyspy, miał odgrywać ważną rolę w obronie wyspy w razie ataku ze strony Turcji. Tak też się stało, a wydarzenia z czasów Wielkiego Oblężenia są najlepszym dowodem na potęgę tej budowli. Choć Turkom udało się pokonać obronę, a straty wśród szpitalników były ogromne, sam fort okazał się budowlą o wyjątkowych walorach obronnych. O jego potędze turyści mogą się przekonać dziś w czasie zwiedzania obiektu. W czasie wycieczki takiej można dostrzec na potężnych murach liczne pamiątki po starciach z XVI wieku. Można też zobaczyć wiele innych ciekawostek, dzięki którym każdy z nas może uświadomić sobie, jak ważną rolę ów fort odgrywał w przeszłości. Jego dodatkowym walorem jest to, iż obecnie pełni on rolę siedziby tak ważnej placówki, jaką jest Narodowe Muzeum Wojny. Szczególnie ciekawą kolekcję stanowią tu te eksponaty, które są związane z działalnością maltańskiego ruchu oporu w trakcie II wojny światowej.
Turyści, którzy spędzają wczasy na Malcie, koniecznie powinni zajrzeć do stolicy. Valletta to piękne zabytki, w gronie których wspomniany już fort zajmuje bardzo ważne miejsce. Wizyta na jego terenie to wspaniała przygoda dla każdego miłośnika historii i obronnej architektury, a sam zabytek może każdego oczarować swym urokiem.
Najważniejsze dane o Malcie
Stolica: La Valetta (Il Belt)
Powierzchnia: 0.316 tys. km2
Języki: maltański, angielski
Waluta: 1 lir maltański = 100 centymów = 1000 mils
Ludność: 0.373 mln. mieszkańców
Główne miasta: Birkirbara, Quormi, Hamrun, Sliema
Ustrój: republika prezydencka
Głowa państwa: prezydent Eddie Fenech Adami
Gęstość zaludnienia: 1180 osób na km2
Skład etniczny: Maltańczycy – 96%, Brytyjczycy – 2%, Włosi, Arabowie – 2%
Podział administracyjny:
6 okręgów administrowanych bezpośrednio z Valetty
Zobacz najbiedniejsze i najbogatsze kraje świata - https://trybunapolska.pl/gospodarka/najbogatsze-i-najbiedniejsze-kraje-swiata