środa, styczeń 22, 2025
czwartek, 04 kwiecień 2013 11:05

Niepozorne księstwo Lichtenstein. +Video

O Lichtensteinie niewiele się mówi – z reguły słyszą o nim jedynie Ci, którzy mieli okazję uczyć się języka niemieckiego. Ewentualnie zgłębiali historię państw niemieckojęzycznych. Jednak każdy, kto się taką tematyką nie interesował, uzna zapewne, że pierwsze słyszy o tym państwie. Pora to zmienić!
Geograficzne zawiłości
Lichtenstein leży sobie w Europie Zachodniej, chowając się pośród Alp Retyckich, na wschodnim brzegu Renu. Powierzchnia państwa nie powala – liczy ono jedynie 160 kilometrów kwadratowych, co czyni je jednym z najmniejszych na świecie. Lichtenstein graniczy tylko z dwoma państwami: Szwajcarią oraz Austrią. Klimat panujący w tym kraju zalicza się do umiarkowanego ciepłego, co jest w sporej części zasługą rzeźby terenu oraz wysokości nad poziomem morza.

Polityczny as
Lichtenstein to monarchia konstytucyjna, na czele której stoi król – obecnie Jan II Adam (od 1989 roku). Bieżącymi sprawami politycznymi zajmuje się książę-następca tronu (obecnie Aloisy). Władza ustawodawcza należy do wspomnianego księcia oraz Landtagu, liczącego 25 deputowanych. Książę posiada prawo całkowitego weta w stosunku do proponowanych lub uchwalanych przez parlament ustaw. Współcześnie w Lichtensteinie wyróżnia się trzy wiodące partie polityczne: Unię Ojczyźnianą (VU), Postępową Partię Obywatelską Lichtensteinu (FBL) oraz Wolną Listę (FL). Władza wykonawcza należy do premiera i rządu jako kolegium.

Ogólności dla ciekawości
Według danych statystycznych, mniej niż 2/3 ludności w Lichtensteinie, uważa się za rodowitych obywateli tego kraju. W większości są to potomkowie Szwajcarów, Austriaków, Niemców, Włochów, Turków oraz mieszkańców dawnej Jugosławii. W Lichtensteinie obowiązuje język niemiecki, jednak stosuje się głównie dialekt alemański (Schwyzer Dytsch). Jest to jedyne państwo niemieckojęzyczne, w którym nie dopuszcza się języków mniejszościowych do powszechnego obiegu języka. Obowiązującą walutą jest frank szwajcarski.

Media