czwartek, listopad 21, 2024
czwartek, 02 luty 2012 10:51

Jak postępować ze zużytymi świetlówkami?

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 29 lipca 2005 r., za wyrzucenie do śmietnika elektrośmieci, w tym zużytej świetlówki, grozi kara grzywny do 5 000 złotych. Zużyte świetlówki można oddać w sklepie lub hurtowni przy zakupie nowych (na zasadach wymiany stara za nową).

Punkty sprzedaży mają obowiązek przyjąć je w tej samej ilości, co zakupione, bez względu na markę. Zużyte świetlówki, w dowolnej ilości, przyjmują także wybrane punkty zbierania elektrośmieci.

Jak wynika z badań opinii społecznej przeprowadzonych na zlecenie ElektroEko, w zakresie postępowania ze zużytymi urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi, większość społeczeństwa nie wie, że zużyte świetlówki również zaliczane są do kategorii elektrośmieci, których nie wolno wyrzucać do śmietnika razem z innymi odpadami. Zawierają one szkodliwą dla środowiska rtęć, dlatego po zużyciu muszą być we właściwy sposób przetworzone.

Ze sklepów, hurtowni oraz punktów zbierania, zużyte świetlówki przekazywane są do zakładu przetwarzania, gdzie ich poszczególne elementy zostają poddane procesom odzysku i recyklingu. W procesach odzysku otrzymuje się oczyszczone szkło, aluminiowe końcówki, luminofor i metaliczną rtęć. Wszystkie te surowce nadają się do ponownego użycia.


Świetlówki zastąpią tradycyjne żarówki

Na skutek decyzji Komisji Europejskiej od 1 września 2009 roku z rynku mają być wycofywane tradycyjne żarówki przezroczyste o mocy 100 W (oraz mocniejsze), nieprzezroczyste żarówki tradycyjne wszystkich typów, przezroczyste żarówki halogenowe o mocach od 75 W do 500W oraz nieprzezroczyste żarówki halogenowe wszystkich typów. Żarówki będą dostępne w sklepach do wyczerpania zapasów.

1 września 2010 roku na tej samej zasadzie wycofywane będą przezroczyste żarówki o mocy 75 W (oraz mocniejsze), przezroczyste żarówki halogenowe 230V o mocy 60W. Rok później, 1 września 2012 roku, z rynku wycofane pozostałe żarówki tradycyjne. W ten sposób stopniowo następować będzie wymiana żarówek na świetlówki kompaktowe – energooszczędne źródło światła.

Decyzja Komisji Europejskiej wynika m.in. z troski o środowisko - sama rezygnacja z żarowego źródła światła na rzecz świetlówek kompaktowych zmniejszy emisję dwutlenku węgla o ok. 15 miliardów ton rocznie. Dzieje się tak, ponieważ świetlówki są bardziej wydajne niż tradycyjne żarówki: emitują światło nie w wyniku rozgrzewania się jednego z elementów, lecz w wyniku wyładowań w parach rtęci. Dzięki temu zużywają ok. 5 razy mniej energii i świecą nawet do 10 razy dłużej, przez co zmniejszają emisję dwutlenku węgla do atmosfery odpowiedzialnego za globalne zmiany klimatu.

Ponieważ świetlówki, w przeciwieństwie do żarówek, zaliczane są do elektrośmieci, istotne jest uświadamiania opinii publicznej zasad prawidłowego postępowania ze zużytymi świetlówkami.

Materiał utworzony przy współpracy z fundacją Nasza Ziemia